Adele a fost principala câştigătoare la gala de decernare a premiilor Grammy 2017, care a avut loc duminică noapte, informează contactmusic.com.

Adele a deschis ceremonia cu piesa ‘Hello’, pentru care a primit trofeul ‘Record and Song of the Year’ şi ‘Best Pop Solo Performance’. La final, artista britanică a plecat acasă cu cinci trofee, inclusiv cu cel al categoriei ‘Albumul Anului’, trofeu pe care l-a dedicat, cu ochii în lacrimi, cântăreţei Beyonce.

Britanica a spus, vizibil şocată că nu a fost câştigător albumul lui Beyonce, ‘Leomnade’, când i-a fost înmânat premiul: „Nu pot sub nicio formă să accept acest premiu, deşi sunt extraordinar de măgulită şi recunoscătoare, dar artista mea preferată este Beyonce, iar albumul ei, ‘Lemonade’, este monumental….”. Adele a continuat, uitându-se la Jay Z şi la soţia lui, care se aflau în public în primul rând: „…şi atât de bine gândit şi atât de frumos şi sensibil, iar noi am putut vedea şi o altă parte a ta, parte care nu o vezi mereu, iar noi apreciem acest lucru. Noi, toţi artiştii de aici… te adorăm. Eşti lumina noastră.”

Adele i-a mai spus lui Beyonce, potrivit sursei citate: „Mă emoţionezi în fiecare zi. Faci asta de 17 ani. Te ador… şi vreau să fii mămica mea!”

Şi regretatul artist David Bowie a câştigat cinci premii, toate datorită ultimului său album, ‘Blackstar’, care a fost lansat cu doar câteva zile înainte de moartea sa, anul trecut.

Gala de decernare a premiilor Grammy 2017 a fost presărată de momente emoţionante. Alicia Keys şi Maren Morris au făcut echipă, Lady Gaga a cântat cu Metallica, iar Demi Lovatom Andra Day, Torry Kelly şi Little Big Town au cântat muzica celor de la Bee Gees. Însă, cel mai grandios moment al serii a fost tributul adus de Bruno Mars lui Prince. Îmbrăcat precum legendarul muzician în timpul erei Purple Rain, Bruno şi trupa sa au reinterpretat perfect melodia ‘Let’s Go Crazy’.

Lista completă a câştigătorilor:

  • Record Of The Year:Hello – Adele
  • Album Of The Year: 25 – Adele
  • Song Of The Year: Hello – Adele (Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters)
  • Best New Artist: Chance The Rapper
  • Best Pop Solo Performance: Hello – Adele
  • Best Pop Duo/Group Performance: Stressed Out – Twenty One Pilots
  • Best Traditional Pop Vocal Album: Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin – Willie Nelson
  • Best Pop Vocal Album: 25 – Adele
  • Best Dance Recording: Don’t Let Me Down – The Chainsmokers featuring Daya
  • Best Dance/Electronic Album: Skin – Flume
  • Best Contemporary Instrumental Album: Culcha Vulcha – Snarky Puppy
  • Best Rock Performance: Blackstar – David Bowie
  • Best Metal Performance: Dystopia – Megadeth
  • Best Rock Song: Blackstar – David Bowie
  • Best Rock Album: Tell Me I’m Pretty – Cage The Elephant
  • Best Alternative Music Album: Blackstar – David Bowie
  • Best R&B Performance: Cranes In The Sky – Solange
  • Best Traditional R&B Performance: Angel – Lalah Hathaway
  • Best R&B Song: Lake By The Ocean – Maxwell (Hod David & Musze, songwriters)
  • Best Urban Contemporary Album: Lemonade – Beyonce
  • Best R&B Album: Lalah Hathaway Live – Lalah Hathaway
  • Best Rap Performance: No Problem – Chance The Rapper featuring Lil Wayne & 2 Chainz
  • Best Rap/Sung Performance: Hotline Bling – Drake
  • Best Rap Song: Hotline Bling – Drake (Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters)
  • Best Rap Album: Coloring Book – Chance The Rapper
  • Best Country Solo Performance: My Church – Maren Morris
  • Best Country Duo/Group Performance: Jolene – Pentatonix featuring Dolly Parton
  • Best Country Song: Humble And Kind – Tim MCGraw (Lori MCKenna, songwriter)
  • Best Country Album: A Sailor’s Guide To Earth – Sturgill Simpson
  • Best New Age Album: White Sun II – White Sun
  • Best Improvised Jazz Solo: I’m So Lonesome I Could Cry – John Scofield
  • Best Jazz Vocal Album: Take Me To The Alley – Gregory Porter
  • Best Jazz Instrumental Album: Country For Old Men – John Scofield
  • Best Large Jazz Ensemble Album: Presidential Suite: Eight Variations On Freedom – Ted Nash Big Band
  • Best Latin Jazz Album: Tribute To Irakere: Live In Marciac – Chucho Valdes
  • Best Gospel Performance/Song: God Provides – Tamela Mann (Kirk Franklin, songwriter)
  • Best Contemporary Christian Music Performance/Song: Thy Will – Hillary Scott & The Scott Family (Bernie Herms, Hillary Scott & Emily Weisband, songwriters)
  • Best Gospel Album: Losing My Religion – Kirk Franklin
  • Best Contemporary Christian Music Album: Love Remains – Hillary Scott & The Scott Family
  • Best Roots Gospel Album: Hymns – Joey+Rory
  • Best Latin Pop Album: Un Besito Mas – Jesse & Joy
  • Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: iLevitable – iLe
  • Best Regional Mexican Music Album: Un Azteca En El Azteca, Vol. 1 (En Vivo) – Vicente Fernandez
  • Best Tropical Latin Album: Donde Estan? – Jose Lugo & Guasabara Combo
  • Best American Roots Performance: House Of Mercy – Sarah Jarosz
  • Best American Roots Song: Kid Sister – Kid Sister (Vince Gill, songwriter)
  • Best Americana Album: This Is Where I Live – William Bell
  • Best Bluegrass Album: Coming Home – O’Connor Band With Mark O’Connor
  • Best Traditional Blues Album: Porcupine Meat – Bobby Rush
  • Best Contemporary Blues Album: The Last Days Of Oakland – Fantastic Negrito
  • Best Folk Album: Undercurrent – Sarah Jarosz
  • Best Regional Roots Music Album: E Walea – Kalani Pe’a
  • Best Reggae Album: Ziggy Marley – Ziggy Marley
  • Best World Music Album: Sing Me Home – Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble
  • Best Children’s Album: Infinity Plus One – Secret Agent 23 Skidoo
  • Best Spoken Word Album: In Such Good Company: Eleven Years Of Laughter, Mayhem, And Fun In The Sandbox – Carol Burnett
  • Best Comedy Album: Talking For Clapping – Patton Oswalt
  • Best Musical Theater Album: The Color Purple (Danielle Brooks, Cynthia Erivo & Jennifer Hudson, principal soloists; Stephen Bray, Van Dean, Frank Filipetti, Roy Furman, Joan Raffe, Scott Sanders & Jhett Tolentino, producers)
  • Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Miles Ahead – Miles Davis & Various Artists (Steve Berkowitz, Don Cheadle & Robert Glasper, compilation producers)
  • Best Score Soundtrack For Visual Media: Star Wars: The Force Awakens – John Williams
  • Best Song Written For Visual Media: Can’t Stop The Feeling! – Justin Timberlake (Max Martin, Shellback & Justin Timberlake, songwriters)
  • Best Instrumental Composition: Spoken At Midnight – Ted Nash Big Band
  • Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: You And I – Jacob Collier (Jacob Collier, arranger)
  • Best Arrangement, Instruments and Vocals: Flintstones – Jacob Collier (Jacob Collier, arranger)
  • Best Recording Package: Blackstar – David Bowie (Jonathan Barnbrook, art director)
  • Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Edith Piaf 1915-2015 – Edith Piaf (Gerard Lo Monaco, art director)
  • Best Album Notes: Sissle And Blake Sing Shuffle Along – Eubie Blake & Noble Sissle (Ken Bloom & Richard Carlin, album notes writers)
  • Best Historical Album: The Cutting Edge 1965-1966: The Bootleg Series, Vol.12 (Collector’s Edition) – Bob Dylan (Steve Berkowitz & Jeff Rosen, compilation producers; Mark Wilder, mastering engineer)
  • Best Engineered Album, Non-Classical: Blackstar – David Bowie (David Bowie, Tom Elmhirst, Kevin Killen & Tony Visconti, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer)
  • Producer Of The Year, Non-Classical: Greg Kurstin
  • Best Remixed Recording: Tearing Me Up (RAC Remix) – Bob Moses (Andre Allen Anjos, remixer)
  • Best Surround Sound Album: Dutilleux: Sur Le Meme Accord; Les Citations; Mystere De L’instant & Timbres, Espace, Mouvement (Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, surround mix engineers; Dmitriy Lipay, surround mastering engineer; Dmitriy Lipay, surround producer)
  • Best Engineered Album, Classical: Corigliano: The Ghosts Of Versailles (Mark Donahue, Fred Vogler & David L Williams, engineers)
  • Producer Of The Year, Classical: David Frost
  • Best Orchestral Performance: Shostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphonies Nos. 5, 8 & 9 (Andris Nelsons, conductor; Boston Symphony Orchestra)
  • Best Opera Recording: Corigliano: The Ghosts Of Versailles (James Conlon, conductor; LA Opera Orchestra; LA Opera Chorus)
  • Best Choral Performance: Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1 (Krzysztof Penderecki, conductor; Henryk Wojnarowski, choir director; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir): Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
  • Steve Reich – Third Coast Percussion: Best Classical Instrumental Solo
  • Daugherty: Tales Of Hemingway (Zuill Bailey/Nashville Symphony)
  • Best Classical Solo Vocal Album: Schumann & Berg (Dorothea Roschmann; Mitsuko Uchida, accompanist) & Shakespeare Songs (Ian Bostridge; Antonio Pappano, accompanist
  • Best Classical Compendium: Daugherty: Tales Of Hemingway; American Gothic; Once Upon A Castle (Giancarlo Guerrero, conductor
  • Best Contemporary Classical Composition: Daugherty: Tales Of Hemingway by Michael Daugherty, composer (Zuill Bailey, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
  • Best Music Video: Formation – Beyonce (Melina Matsoukas, video director)
  • Best Music Film: The Beatles: Eight Days A Week The Touring Years (Ron Howard, director)
  • Trustees Award: Thom Bell, Mo Ostin, and Ralph S. Peer
  • Lifetime Achievement: Charley Pride, Nina Simone, Velvet Underground, Shirley Caesar, Ahmad Jamal, Jimmie Rodgers, Sylvester Stone.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Vedete

ContactMusic.com
Contactmusic.com is an entertainment website focusing on the best from the worlds of music, film, games and celebrity.

Aeroportul International Stefan cel Mare Suceava
REVINE Suceava
Karls Jobs 2018
ROMFOUR - Transport international de persoane colete - auto pe platforma
Loial Impex Suceava