Recent, la Sânpetru (Braşov) pe Aerodromul “Iosif Silimon” s-a desfăşurat etapa I a Cupei României la aeromodele captive, clasa F2B (acrobaţie) şi clasa F2D (combat). La această competiţie au participat şi trei sportivi de la CSTA Suceava însoţiţi de antrenorul Ioan Botuşan.
La finaţul celor două zile de concurs, sportivii suceveni au reuşit să urce de patru ori pe podiumul de premiere. La juniori, Diego Saghin a cucerit locul I la clasa F2B (acrobaţie), dar şi la clasa F2D (combat). Tot la aceeaşi categorie de vârstă, Adrian Brînzei a obţinut argintul la clasa F2B (acrobaţie).
La seniori, Liviu Botuşan a ocupat locuI I  la clasa F2D (combat) unde a câştigat  toate luptele disputate.
“Trebuie de remarcat aceste rezultate pentru că CSTA Suceava a revenit în competiţiile aeromodelistice la clasele acrobaţie şi combat după o pauză destul de îndelungată” a afirmat antrenorul Ioan Botuşan.