Sportivul Andrei Dorin Rusu de la CSM Dorna Vatra Dornei a luat startul de curând la Campionatul European de Cros care a avut loc în localitatea Chia din Italia. Din păcate tânărul atlet pregătit de Cristian Prâsneac s-a accidentat la încălzire şi, deşi a alergat în cursa juniorilor I a ocupat locul 20. În concurs au participat sportivi născuţi în anul 1997 şi mai mici, iar Federaţia Europeană de Atletism a făcut o selecţie pentru atleţii născuţi în 1998 şi mai mici. La această categorie Dorin Rusu s-a clasat pe locul VI şi a fost cooptat în echipa Europei care va participa în Scoţia la un concurs intercontinental.
„Păcat de accidentarea lui Andrei de dinainte de concurs. Sper ca el să-şi revină pe deplin în cantonamentul pe care FRA ni l-a asigurat la Băile Felix. Mulţumim Primăriei municipiului Vatra Dorna pentru sprijinul constant acordat” a declarat antrenorul Cristian Prâsneac.