Atleţii români au cucerit şapte medalii la Campionatele Balcanice de marş de la Atena, desfăşurate la finele săptămânii trecute două de aur, două de argint şi trei de bronz.

Narcis Ştefan Mihăilă a cucerit aurul în proba de 20 km seniori, cu timpul de 1 h 30 min 24 sec, urmat de turcii Abdulselam Imuk, 1 h 31 min 37 sec, şi Selman Ilhan, 1 h 33 min 35 sec, în timp ce suceveanul Andrei Gafiţa, s-a clasat pe patru, în 1 h 36 min 07 sec.

În proba feminină de 35 km senioare, Ana Veronica Rodean a ocupat prima poziţie, cu timpul de 3 h 05 min 40 sec, urmată de grecoaica Efstathia Kourkoutsaki (03:11:05) şi de turcoaica Bedriye Tekin (3:44:23). Mihaela Valentina Puşcaşu nu a încheiat cursa.

La 20 km senioare, Mihaela Acatrinei a obţinut argintul, cu timpul de 1 h 38 min 43 sec, fiind devansată de turcoaica Ayşe Tekdal, 1 h 38 min 01 sec. Bronzul a revenit altei reprezentante a Turciei, Kader Dost, în 1 h 43 min 13 sec.

În proba masculină de 35 km seniori, Marius Iulian Cocioran a cucerit argintul, cu timpul de 2 h 45 min 12 sec, aurul revenind grecului Alexandros Papamichail, în 2 h 39 min 46 sec. Medalia de bronz a fost obţinută de alt român, Ionuţ Vasilică Pleşu, înregistrat în 3 h 06 min 33 sec.

La 10 km feminin Under-20, Sorana Ţuţu a cucerit medalia de bronz, în 53 min 01 sec, primele două locuri fiind ocupate de atlete din Turcia, Şukran Ayaza (52:03), respectiv Emine Ceylan (52:20).

O altă medalie de bronz a fost obţinută de Ştefan Ioan Cimpoieş, de la CSM Suceava, la 10 km Under-18, în 52 min 35 sec. Sportivul Sucevean este pregătit de antrenorul Radu Mihalescu. Medaliile de aur şi argint au revenit turcilor Yusuf Toprak (49:34) şi Şeyhmus Capat (50:45). Constantin Daicu s-a clasat pe patru (53:11).

În proba masculină de 10 km masculin Under-20, Victor Turluianu, de la CSM Suceava, a ocupat locul 5 (50:33). Suceveanul este pregătit de multiplul campion Silviu Casandra.

În proba feminină de 5 km Under-18, Crina Amalia Achihăiţei s-a clasat pe locul 6 (29:10.04).

Turcia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, urmată de România şi Grecia.