Atletul dornean Andrei Leancă a participat recent la Campionatul Mondial de Alergare Montană, competiţie care a fost găzduită în acest an de localitatea Krynica-Zdroj din Polonia.

Aflat la prima participare la o întrecere de asemenea calibru, sportivul pregătit de antrenorul Cristian Prâsneac a concurat în proba rezervata juniorilor, unde a ocupat în final locul 13 la individual dintr-un total de 68 de participanţi şi locul 6 în clasamentul pe echipe, fiind cel mai bine clasat sportiv din delegaţia României.

“Sunt foarte mulţumit de performanţa obţinută de Andrei Leancă, mai ales dacă ţinem cont că a fost cel mai bine clasat sportiv din delegaţia României chiar la prima sa participare la un Campionat Mondial”, declarat antrenorul dornean Cristian Prâsneac, aflat în staff-ul tehnic cu care delegaţia României a fost prezentă ân Polonia.

Duminică, 15 septembrie, Andrei Leancă va participa la Grand Prix-ul de la Leogang (Austria).