La finele săptămânii trecute atletii suceveni au luat startul la cea de-a XXVIII-a ediţie a “Cupei Bistriţei” care s-a desfăşurat la Bacău. Competiţia s-a bucurat de prezenţa a peste 300 de sportive, sucevenii reuşind performanţe de excepţie.

Unul dintre performerii delegaţiei sucevene a fost Mihai Romaş , atletul de LPS reuşind să se impună atât în proba de 800 metri, cât şi în cea de 1.500 de metri. O comportare foarte bună au avut şi colege sale de club, Andreea Cucoşel şi Simona Caziuc, care au ocupat primul loc în cursele de 200, respectiv 400 de metri. Cele două sportive au câştigat şi proba de ştafeta de 4 × 200 de metri, unde au concurat alături de Cristina Călugăreanu şi Cosmina Lupaşcu. Pe prima treapta a podiumului de premiere a urcat şi humoreanul Marius Hascioschi, învingător în proba de 3.000 de metri, precum şi Mihai Slevoacă de la LPS Suceava, care s-a impus în concursul de săritura în lungime. Delegaţia suceveană şi-a completat bilanţul cu alte patru prezenţe pe locul secund prin Vlădut Iacob (greutate – 6 kg), Cosmina Lupaşcu (200 metri), Silviu Marmeliuc (3.000 metri) şi humoreanca Elena Strutinschi (800 metri). Atleţii suceveni au ocupat în alte patru probe locul III prin Mihai Slevoacă (greutate şi 60 metri garduri), Andreea Cucoşel (400 metri) şi humoreanul Cezar Tătărău (60 metri).