La sfârşitul săptămânii trecute, la Reşiţa s-au desfăşurat Campionatele Naţionale Şcolare la înot, competiţia făcând parte din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar. La concurs au luat startul 300 de copii cu vârste între 12-14 ani, legitimaţi la 22 cluburi din ţară.

CSS Suceava a fost reprezentată la aceste Naţionale de şase sportive, patru fete la categoria 12 ani, Ioana Ursu, Oana Sauciuc, Ingrid Sofronea şi Petriana Popovici şi doi băieţi, Paul Panait la categoria 12 ani şi Teodor Plămadă, la categoria 13 ani .

La finalul întrecerilor din cadrul Campionatelor naţionale Şcolare la Înot sportivii suceveni au cucerit patru medalii de aur şi una de argint prin Ioana Ursu, aur în probele de 50 şi 100 metri liber, respectiv 50 şi 100 metri spate şi argint în proba de 50 metri fluture, iar Oana Sauciuc a cucerit medalia de bronz la 50 metri bras. Şi ceilalţi sportive au obţinut rezultate remarcabile, Ingrid Sofronea locul 6 la 50 metri bras, Petriana popovici locul 7 la 50 si 100 metri liber, la 100 metri bras, iar Paul Panait, locul 8 la 100 metri fluture.

În probele de echipă, ştafeta suceveană alcătuită din Ioana Ursu, Oana Sauciuc, Ingrid Sofronea şi Petriana Popovici a urcat de două ori pe pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere în probele 4×50 mixt şi 4×50 liber, de fiecare dată timpul înregistrat fiind foarte aproape de recordul naţional .

“Îi felicit pe sportivii noştri şi le urez success în continuare. Mulţumim celor care ne sprijină şi sunt alături de noi de fiecare dată, conducerea LPS Suceava, a Şcolii Gimnazilae nr. 3 Suceava, directorului CSU Suceava, Sorin Raţă, domnului Cătălin Bunduc şi Victoria 21 Gym, Mado Suceava şi doamnei psiholog Irina Babău” a declarat profesorul Cezar Moscaliuc.

La Campionatul Naţional Şcolar au participat şi patru sportivi de la CSS Gura Humorului: Secoban Ştefan, Mureş Rareş, Axentioi Ilinca şi Tanadă Bianca.

Performera delegaţiei humorene a fost Ilinca Axentioi care s-a clasat pe locul II în proba de 100 metri fluture şi pe locul 3 în proba de 100 metri liber. Înotătorii de la CSŞ Gura Humorului sunt pregătiţi de profesorul Gabriel Pînzaru.