Bucovina Pojorâta a surclasat gruparea Sporting Suceava ăn ultimul derby sucevan al seriei I al Ligii a III-a, meci disputant la finele săptămânii trecute pe stadionul ”Areni”. În partida care a contat pentru runda cu numărul XX, oaspeții s-au impus cu un sec 6-0!
Începutul partidei a fost relativ echilibrat, dar elevii antrenorului Dănuț Mîndrilă și-au dat seama destul de repede de lipsa de experiență ai tinerilor lor adversar. Donose a deschis scorul în minutul 17, acesta punctând cu un şut deviat, dintr-o lovitură liberă. Imediat a venit şi golul al doilea, marcat de Botezatu, cel mai bun jucător de pe teren, tot din lovitură liberă. Scorul pauzei a fost stabilit de Buhăcianu, în minutul 32, care a profitat de o degajare neinspirată a portarului sucevean Asmarandei. A fost 0-4 imediat după reluare, când brazilianul Marcio a punctat cu capul, din centrarea lui Cherariu. Gazdele au dat primele semne de viaţă abia după o oră de joc, când şutul lui Gheorghiciuc a nimerit bara transversală. N-a fost însă decât un foc de paie, pentru că Iuga, cu un şut din interiorul careului la colţul şi Marcio, tot cu o reluare cu capul, au dus scorul la un neverosimil 0-6.
De menționat faptul că suporterii formației din Pojorâta au fost majoritari în tribunele stadionului ”Areni”. Mai mult, numărul lor s-a înmulțit când alături de ei au poposit în reprize secundă prefectul județului Suceava, Florin Sinescu și președintele Consiliului Județean, Cătălin Nechifor. Când au ajuns ei în tribune totul li s-a părut normal și echilibrat, dar din cauza soarelui nu și-au dat seama că tabela de marcaj indica 0-6, nu 0-0.
Sporting Suceava: Asmarandei – Moldovan, Ţibichi, Antonesei, Siminicariu, Catargiu, Niţu, Costan, Amarie, Rotar, Vişinar. Au mai intrat Viu, Luţac, Gheorghiciuc şi Păiuş. Antrenor: Ovidiu Murariu.
Bucovina Pojorâta: Tudor – Donose, Tivodari, Kuruc, Cherariu, Antonescu, Marcio, Botezatu, Lazăr, Pădurariu, Buhăcianu. Antrenor: Dănuţ Mândrilă.