Bucovina Pojorâta a remizat, scor 1-1, pe terenul grupării Kosarom Paşcani, după cea mai bună prestaţie în deplasare a echipei din acest sezon. Sucevenii au deschis scorul în minutul 24 prin Buhăcianu, însă s-au văzut egalaţi la faza imediat următoare. Portarul Turiţă s-a remarcat în minutul 60 când când a parat o lovitură de la 11 metri, iar mai apoi Botezatu putea să aducă victoria pentru formaţia oaspete, însă şutul său a nimerit doar bara porţii adverse.
Bucovina Pojorâta a evoluat în alcătuirea Turiţă – Donose, Fortună, Kuruc, Iuga, Marcio, Antonescu, Botezatu, Cherariu, Buhăcianu, Pădurariu. Au mai intrat Prundean, Lazăr şi Dodan.
Într-un alt joc din etapa a VII-a, FCM Dorohoi a dispus cu scorul de 4-1, pe teren propriu, de Petrotub Roman şi a luat o opţiune serioasă pentru promovarea în eşalonul secund.
Rezultate consemnate în etapa a VII-a din play-off-ul seriei I:
FCM Dorohoi – Petrotub Roman 4-1
Kosarom Pașcani – Bucovina Pojorâta 1-1
Știința Miroslava – Cetatea Târgu Neamț 3-2
În play-out-ul seriei I, runda cu numărul VII a programat derbiul sucevean dintre Sporting Suceava și Bucovina Rădăuți, meci disputant sâmbătă 24 mai pe stadionul ”Areni”. Așa cum era de anticipat, disputa dintre tinerii jucători suceveni și experimentații fotbaliști rădăuțeni a fost una deschisă oricărui rezultat și plină de faze de poartă. Mai lucizi în faza de finalizare, oaspeții au deschis scorul în minutul 40 prin Marius Popescu. Gazdele au replicat printr-o lovitură liberă executată de Gheorghiciuc, balonul lovind transversala. În repriza secundă, după un nou șut în bară al aceluiași Gheorghiciuc, Sporting Suceava a egalat prin Amarie.
Pe final s-a jucat pe contre, ambele echipe căutând lovitura decisivă. Mai inspirați au fost cei de la Bucovina Rădăuți, Zaremba găsind plasa porții adverse în minutul 83.
Sporting Suceava: Bejinariu – Moldovan, Duman, Gheorghiciuc, Păiuș, Cuțaș, Luțac, Amarie, Rotar, Antonesei, Vișinar. Rezerve: Asmarandei, Viu, Vițu, Țibichi, Costan, Catargiu.
Bucovina Rădăuți: Butnariu – Hrimiuc, Aghiorghiesei, C. Ciurlă, A.Ciurlă, Zaremba, Botoșan, Păsăilă, Sabie, M.Popescu, Negruț. Rezerve: Bujdei, Alupei, Sfârnaciuc, Petrașciuc.