Interes deosebit la Pojorâta la meciul de debut al grupării Bucovina în eșalonul secund al fotbalului românesc. Formația gazdă s-a descurcat mai mult decât onorabil la acest prim joc al său din istorie în Liga a II-a, dar a avut ghinion pe final și a primit gol în minutul 90+2, scorul întâlnirii cu Gloria Buzău fiind 2-2.

Plusul de experiență competițională al buzoienilor a fost anulat de dorința de victorie și aplombul jucătorilor de la FC Pojorâta. Începutul de joc le-a surâs gazdelor, M. Coman deschizând scoul în minutul 10. După o execuție în bară a lui Pălimaru, elevii antrenorului Ioan Viorel vor egala cu un șut de senzație a lui G.Marcu. Până la pauză tot buzoienii vor fi mai aproape de gol, același Pălimaru trimițând din nou balonul în bara porții pojorâtene.

În repriza secundă prima ratare a aparținut, ghiciți cui, aceluiași Pălimaru care a trimis iar mingea în bară. Din minutul 66 oaspeții vor juca în doar 10 jucători, Chivu fiind eliminate pentru două cartonașe galbene. Deși au evoluat cu un om mai puțin pe teren, cei de la Gloria Buzău vor mai avea două situații rarisime de a puncta pe tabela de marcaj, Pălimaru irosindu-le cu nonșalanță.

Bucovina Pojorâta a preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 78 atunci când S.Rus a marcat cu capul din șase metri. Scorul final al disputei Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău a fost 2-2, oaspeții egalând la ultima fază a meciului prin Vlaicu în urma nei lovituri libere.

Bucovina Pojorâta: Puianu – D. Cristescu, Răuţă, Patca, Acostăchioae – Pădurariu (cpt.), Vl. Stănescu, Jarda, Căinari – M. Coman, Buhăceanu.

Rezerve: Turiţă – Juncănaru, S. Rus, Colţa, Kuruc, Prundean, Al. Ivan.

Antrenor Dănuţ Măndrilă

Gloria Buzău: D. Sârbu – Chivu, Ct. Vlaicu, Dăniţă (cpt.), G. Ghiţă, G. Marcu, N. Popescu, Cl. Dumitrescu, Danciu, Pălimaru, Mug. Dedu.

Rezerve: C. Andrei – Ghinea, B. Bălan, D. Burlacu, Răduca, Bobe, Al. Marin.

Antrenor: Ioan Viorel

Arbitru: Emil Voicu (Bacău); Asistenţi: George Marian Fridl (Comăneşti) şi Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ).