Bucovina Rădăuți a reușit în etapa a XIV-a a Ligii a III-a să se impună cu 2-0 pe terenul nou promovatei Universitatea Dunărea de Jos Galați, rezultat în urma căruia formația antrenată de Dorin Goian și Daniel Bălan este pe locul IV în seria I. Partida a fost dominată de gruparea oaspete, care și-a creat numeroase ocazii de marca.

În pofida acestui fapt, bucovinenii au deschis scorul abia în ultimul minut al primei reprize prin Ionel Stoian, care a reluat cu dreptul, în plasă, de la 10 metri, o minge primită de la Radu Ungurianu. Același Stoian a risipit emoțiile oaspeților în minutul 65, cu un șut din mijlocul suprafeței de pedeapsă, expediat la colțul lung.

Acest rezultat crează un moral bun pentru cei de la Bucovina Rădăuți înainte de derbiul din etapa a XV-a când vor primi pe teren propriu vizita celor de la Foresta Suceava.

Bucovina a început meciul de la Galați în alcătuirea: Zvoronciuc – Alecsandru, Antonesei, Mihăeș, Ciobanu, Vitu, Sahlean, Ungurianu, Netbai, I. Plămadă, Stoian. Pe parcursul întâlnirii au mai intrat: Busuioc, Țapu, Coroamă și Coajă.