În derbiul etapei a XII-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal, la finele săptămânii trecute s-au întâlnit Ceahlăul Piatra Neamţ şi Bucovina Rădăuţi. Aşa cum era de aşteptat, partida a fost foarte echilibrată, fiind decisă de golul marcat în minutul 9 de către fundaşul basarabean Cristian Jalbă, cu capul, în urma unui corner. Echipa gazdă a fost mai bună în prima parte a întâlnirii, însă rădăuţenii au reuşit să echilibreze disputa pe finalul reprizei întâi, când au fost foarte aproape să înscrie, prin Ionel Stoian.
Repriza a doua a fost dominată de trupa antrenată de Dorin Goian şi Daniel Bălan, care a forţat egalarea cu toate liniile. Cea mai mare ocazie de gol i-a aparţinut mijlocaşului Radu Ungurianu, care a şutat puţin peste poartă, din doar 6 metri.

Bucovina Rădăuţi a evoluat în formula: Zvoronciuc – Alecsandru, Antonesei, Mihăeş, Ciobanu – Vitu, Bejenar – I. Plămadă, Ungurianu, Netbai – Stoian. Pe parcursul întâlnirii au mai intrat Ţapu şi Busuioc.

În etapa viitoare, rădăuţenii vor primi, pe teren propriu, replica „lanternei roşii” CSM Paşcani.
Şomuz Fălticeni a câştigat fără emoţii meciul din deplasare, cu CSM Paşcani, contând pentru etapa a XII-a a Ligii a III-a. Formaţia pregătită de Daniel Stoica s-a impus cu categoricul scor de 6-0 (3-0) pe terenul codaşei CSM Paşcani, urcând o poziţie în ierarhia Seriei I, până pe locul 10. Golurile învingătorilor au fost marcate de Florin Negură (3), Andrei Mateiciuc (30, 51), Christ Afalna (35), Ciprian Plăcintă (65) şi Eduard Julei (71).

Şomuz Fălticeni a evoluat în alcătuirea: C. Pascal – Robciuc, Chiseliţă, Negură, Afalna, Wilfred, Mateiciuc, Toukam, Proboi, Song, Tchassem. Au mai intrat: Julei, Ionescu, Plăcintă şi Zamă.