În runda a XVIII-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal Bucovina Rădăuți a evoluat pe terenul formației Metalul Buzău. Elevii antrenorilor Dorin Goian și Daniel Bălan veneau la acest meci cu un moral bun după un succes clar în etapa precedent, 6-0 acasă cu KSE Târgu Secuiesc, și vizau un nou rezultat bun din postura de ocupantă a locului III în clasament.
Elanul rădăuțenilor a fost confirmat destul de repede pentru că după doar 12 minute de joc ei au deschis scorul prin Vitu. Din păcate, au fost egalați după doar trei minute, buzoienii punctând prin Mihăieș.
Partida a fost pe muchie de cuțit până pe final când gazdele au reușit golul victoriei prin Alin Iacob în minutul 87. În urma acestui eșec Bucovina Rădăuți a căzut pe locul IV în clasament fiind depășită de Știința Miroslava, dar are un meci mai puțin disputant decât gruparea ieșeană.