România a cucerit două medalii de aur (la 2- masculin şi 4- feminin) şi una de bronz (8+1 feminin) în finalele Campionatului Mondial de canotaj pentru juniori disputate la Plovdiv (Bulgaria). CSM Suceava a avut reprezentare de valoare și la Mondialele de juniori, la fel ca la Olimpiada de la Tokyo. Florentina Neculăeasa și Petruța Popa au cucerit medalia de bronz cu echipajul de 8+1 al României. Băieții Andrei Ciornei și Cosmin Pleșescu nu au fost norocoși, primul încheind pe locul IV cu barca masculină de 8+1, al doilea clasându-se pe locul VI cu echipajul de patru rame. Toți sportivii menționați anterior sunt componenți Clubului Sportiv Municipal Suceava și sunt pregătiți de antrenorul Ioan Despa.

”Sunt foarte mulțumit de comportarea sportivilor noștri și vreau să mulțumesc tuturor celor care ne-au susținut. La finele acestei săptămâni canotorii de la CSM Suceava vor concura la Campionatele Naționale de juniori de la Iași” a declarat antrenorul Ioan Despa.

Băieţii de la dublu rame, Andrei-Petrişor Axintoi şi Iliuţă-Leontin Nuţescu, au cucerit medalia de aur, după ce au câştigat finala A cu timpul de 6min41sec99/100, devansând Germania (6min43sec65/100) şi Canada (6min45sec22/100).

Echipajul feminin de patru rame fără cârmaci, Daria-Ioana Dinulescu, Maria Guzran, Elena-Maria Robitu şi Ancuţa-Adelina Ungurean, a cucerit aurul, după a ocupat primul loc în finala A cu 6min51sec15/100, întrecând Franţa (6min52sec26/100) şi Italia (6min52sec39/100).

Barca feminină de 8+1 (Mariana-Laura Dumitru, Elena Silvia Mocanu, Florentina-Georgiana Neculăeasa, Ana-Maria Loghin, Petruţa-Ionela Popa, Elena-Andreea Cerbu, Valentina Amalia Azoiţei, Alexandra-Georgiana Ruşcuţă, Victoria-Ştefania Petreanu) a cucerit bronzul, clasându-se pe locul trei în finala A (6min39sec89/100), fiind devansată de SUA (6min34sec51/100) şi Germania (6min38sec20/100).

În proba masculină de 8+1, România (Andrei-Valentin Maliş, Marius-Ionel Bodnar, Andrei Hemen, Cornel-Traian Ieremciuc, Andrei-Vlad-Robert Vatamaniuc, Alexandru-Gabriel Şteţco, Constantin Emanuele Sterea, Eduard-Angel Moldovan şi Gavril Dumbravă) s-a clasat pe locul patru în finala A cu timpul de 5min53sec05/100. Podiumul a fost ocupat în ordine de SUA (5min47sec70/100), Germania (5min50sec03/100) şi Rusia (5min52sec17/100).

În finala feminină de la patru vâsle, Andreea-Fabiola Iorgovan, Andra Elena Filote, Diana-Ionela Petian şi Elena-Diana Suta au ocupat locul 4, la 67/100 de bronzul cucerit de Germania. Aurul a revenit Elveţiei (6min34sec81/100), iar argintul Italiei cu 6min36sec19/100.

În finala A de la dublu vâsle feminin, Andreea Ioana Şerban şi Felicia Maria Mihai s-au clasat pe locul cinci (7min33sec16/100), pe podium urcând în ordine Franţa (7min29sec90/100), Chile (7min30sec39/100) şi Germania (7min32sec17/100).

Băieţii de la patru rame fără cârmaci, Cosmin Iulian Pleşescu, Marian Ştefan Dunca, Andrei Hemen şi Eduard Moldovan, au ocupat locul 6 în finala A, podiumul fiind ocupat în ordine de Spania, Italia şi Germania.