Ciclistul fălticenean Vlad Dascălu (Trek Factory) s-a clasat pe locul cinci în Cupa Franţei la mountain bike, în proba olimpică (XCO), desfăşurată la Marsilia.

Cursa, derulată pe un traseu de 4,5 km, parcurs de cinci ori, a fost câştigată de francezul Jordan Sarrou cu timpul de 1h19min01sec, urmat în clasament la 11 secunde de australianul Samuel Gaze şi la 16 secunde de francezul Thomas Griot. Top 5 a fost completat de francezul Titouan Carod, la 29 secunde, şi de Vlad Dascălu, la 35 secunde.

Cursa a fost încheiată de 104 din 110 participanţi care au luat startul.

Pe 19 martie, suceveanul Vlad Dascălu (Trek Factory Racing XC) a fost al doilea în concursul de mountain bike Superprestigio MTB Sisnet, desfăşurat la Ancin (Spania), iar pe 18 februarie a câştigat concursul Internacionales XCO Chelva Gsport Challenge 2023.