Runda a VII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin a programat pentru CS Universitatea Suceava un meci de „pomină” cu Poli Timişoara. De fiecare dată când s-au întâlnit cele două grupări, partidele au fost extrem de echilibrate şi disputate, rezultatul fiind incert.
Meciul de ieri nu a făcut excepţie, partida fiind deosebit de spectaculoasă, gazdele fiind „vioara” întâi. Pe fondul evoluţiei de excepţie a portarului Şelaru, sucevenii au condus cu 5-2 şi 7-4. Bănăţenii au revenit în joc şi au echilibrat meciul, având la un moment dat avantaj de două goluri pe tabela de marcaj.
Elevii antrenorului Răzvan Bernicu nu au renunţat la luptă şi la finele primei reprize au intrat cu avantaj la cabine, scor 15-14. Handbaliştii suceveni nu au jucat rău în primele 30 de minute de joc, dar s-au apărat modest.
Puternic susţinuţi de publicul spectator, handbaliştii de la CSU Suceava au făcut un joc de excepţie în repriza secundă şi au câştigat clar în faţa unei echipe care nu a primit mai mult de 23-24 de goluri în acest sezon. Partea secundă a întâlnirii dintre CSU Suceava şi Poli Timişoara a fost una în care apărarea grupării pregătite de Răzvan Bernicu a funcţionat foarte bine şi, în consecinţă, şi atacul a avut un alt elan. Gavriloaia, Cântec şi Chiruţ şi-au adus aminte de vremurile bune în care marcau din orice poziţie şi au punctat de fiecare dată când au avut ocazia. Scorul final de 27-22 în meciul CSU Suceava – Poli Timişoara a fost unul care a reflectat exact diferenţa de determinare între cele două grupări care au acelaşi număr de puncte în clasament.
CSU Suceava: Şelaru, Stănescu – Chiruţ (6), Mitrea (1), Roşu (2), Petrea, Ţuţu (1), Starikov (1), Acatriei (1), Amihăesi, Ţigănaşu, Leordean, Gavriloaia (8), Cântec (7).