În etapa a IX-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, CS Universitatea Suceava a primit vizita echipei „U” Cluj. Gazdele nu au avut mari probleme în a trece de ultima clasată învingând-o cu 24-18 (11-9).
Prima repriză a fost una în care elevii antrenorului Răzvan Bernicu au alternat perioadele de joc bun, cu unele cu joc modest. Chiar dacă primul gol al partidei a fost înscris de clujeni, în minutul 11 scorul era favorabil sucevenilor, 5-1. Cu portarul Şelaru în formă bună, gazdele au continuat să domine meciul şi în minutul 22 conduceau cu şase goluri diferenţă, scor 10-4. Din acest moment, probabil că totul li s-a părut prea lejer celor de la CSU Suceava şi oaspeţii au revenit în meci, la pauză scorul fiind doar 11-9 pentru gazde.
Tot clujenii au marcat primul gol şi în repriza secundă, dar din nou studenţii suceveni au preluat „cârma” jocului pe care nu au mai cedat-o până la final. Deşi nu au strălucit, poate şi pentru că s-au complăcut oarecum în jocul slăbuţ al oaspeţilor, sucevenii au condus de mai multe ori chiar la nouă goluri diferenţă. CSU Suceava – „U” Cluj s-a încheiat 24-18 la capătul unui meci dominat de gazde, un meci în care portarul Şelaru a fost cel mai bun şi în care au evoluat toţi jucătorii suceveni aflaţi pe foaia de arbitraj.
CSU Suceava: Şelaru, Stămescu – Chiruţ (1), Ţuţu (2), Petrea, Târzioru, Ţigănaşu, Leordean, Starikov, Amihăesi, Bursuc, Mitrea (6), Acatrinei (3), Cântec (4), Gavriloaia (5), Roşu (3).