CS Universitatea Suceava nu a reuşit nici în meciul restanţă din etapa a VI-a a Ligii Naţionale de handbal masculin să se întoarcă cu vreun punct de la HC Odorhei. Sucevenii nu au jucat deloc rău, dar pe final şi-au pierdut din luciditate şi au cedat cu 33-36 (17-20). Este adevărat şi faptul că în ultimele minute sucevenii au avut mai multe eliminări, în timp ce gazdele au “scăpat” de acestea pe mâna arbitrilor.
După un început tare al harghitenilor care au condus cu 5-1, elevii antrenorului Răzvan Bernicu au echilibrat jocul şi cu portarul Stănescu în formă bună au egalat la 8. Pe finalul primei reprise gazdele au fost mai eficiente şi au intrat în avantaj la cabine, scor 20-17.
CSU Suceava a avut o perioadă excelentă de joc în debutul părţii secunde în care a egalat la 22 graţie jocului bun a lui Acatrinei, Mitrea şi a portarului Stănescu. Mai mult chiar în minutul 48 fomaţia suceveană a trecut la cârma întâlnirii conducând cu 26-25. Au urmat două faze în care Gavriloaia a greşit în apărare, apoi pe faza de atac şi HC Odorhei a revenit şi nu a mai putut fi ajunsă până la sfârşit. Scorul final al partidei HC Odorhei – CSU Suceava a fost 36-33 şi gruparea suceveană are deja patru înfrângeri în tur şi trebuie să câştige meciul de duminică cu Poli Timişoara. Partida CSU Suceava – Poli Timişoara va avea loc duminică 11 noiembrie de la ora 11.00 în sala LPS.
CS Universitatea Suceava: Stănescu, Şelaru – Acatrinei (8 goluri), Mitrea (8), Chiruţ (4), Starikov (4), Gavriloaia (2), Petrea (2), Bursuc (1), Cântec (1), Şoldănescu (1), Ţuţu (1) şi Roşu (1). Antrenor: Răzvan Bernicu.

1. HCM Constanţa 6 6 0 0 180-131 12
2. CSM Bucureşti 6 4 1 1 182-153 9
3. Potaissa Turda 6 4 0 2 192-173 8
4. Ştiinţa Bacău 6 4 0 2 161-150 8
5. HC Odorhei 6 4 0 2 195-192 8
6. HC Caraş Severin 6 3 1 2 149-135 7
7. Poli Timişoara 6 3 0 3 143-139 6
8. CSU Suceava 6 2 0 4 175-182 4