În etapa a XVI-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, CS Universitatea Suceava a învins lejer pe terenul ultimei clasate Steaua Bucureşti, scorul final fiind 38-32 în favoarea oaspeţilor. În urma acestei victorii logice, formaţia suceveană a trecut pe locul III în clasament cu 20 de puncte.

Meciul dintre Steaua şi CSU Suceava a fost echilibrat pînă în minutul 10 când scorul era egal, 5-5. Din acest moment, în doar şapte minute sucevenii au marcat de opt ori, în timp ce gazdele au punctat doar de două ori. Diferenţa pe tabela de marcaj a fost şi mai mare în favoarea elevilor lui Leonard Bibirig, dar pe finalul primei reprize pe fondul eliminării a doi jucători suceveni, steliştii s-au apropiat la doar patru goluri, scor 15-19.

Şi mare parte din repriza secundă cele patru goluri diferenţă în favoarea oaspeţilor s-au păstrat, însă în ultimele zece minute de joc pregătirea fizică excelentă a celor de la CSU Suceava şi-a spus cuvântul. Scorul final al întâlnirii Steaua – CSU Suceava a fost 32-38 la capătul unei partide în care tehnicienii suceveni au folosit tot lotul de jucători pe care i-au avut la dispoziţie în dorinţa de a-i menaja pe cei care au jucat mai mult în acest sezon în perspectiva meciului de duminică cu HC Caraş Severin.

Disputa CSU Suceava – HC Caraş Severin va avea loc în sala LPS duminică 26 februarie de la ora 11.00.

CSU Suceava: I.Andrei, Şelaru – Sandu Mihai, Ţigănaşu, Petrea (6), Roşu (2), Gavriloaia (7), Şoldănescu (3), Schroeder (2), Mitrea (4), Cântec (1), Ţuţu (3), Besarab (2), Acatrinei (5), Matei Şerban, Amihăiesei (3).

1. HCM Constanţa          15    15    0    0    528-380    30
2. Ştiinţa Bacău               16    13    0    3    499-409    26
3. CSU Suceava                16    9    2    5    453-434    20
4. HC Odorhei                   15    8    3    4    469-432    19
5. CS Caraş Severin          15    9    1    5    403-402    19
6. Energia Tg. Jiu              15    8    1    6    448-440    17
7. Dinamo Călăraşi           15    7    2    6    413-409    16