CS Universitatea II Suceava a fost foarte aproape de a trece de liderul la zi şi neînvins al Diviziei A de handbal masculin, Steaua Bucureşti. Într-un meci contând pentru prima etapă a returului, meci disputat la finele săptămânii trecute în sala LPS, CSU II Suceava – Steaua 27-28 (15-15).

Tinerii jucători suceveni pregătiţi de Dumitru Bernicu au fost de multe ori peste mult mai experimentaţii lor adversari. Mai mult chiar, i-au şi condus pe tabela de scor. Chiar şi cu patru goluri diferenţă, 7-3 în minutul 8, dar şi cu două, 23-21 în minutul 49. Din păcate, s-au pierdut pe final şi au cedat la limită scor 27-28. Oricum, evoluţie bună pentru CSU II Suceava şi speranţe legitime pentru ca unii dintre sportivii suceveni să poată juca şi în Liga Naţională.

CS Universitatea II: Spiridon, Ilii – Ţigănaşu (6 goluri), Mihai Sandu (6 goluri), Smeu (4 goluri), Petrea (3 goluri), Aldica (3 goluri), Olariu (3 goluri), Burlacu (2 goluri), Dumitraş, Negruşeri. Antrenor: Dumitru Bernicu.

Steaua Bucureşti: Tenghea, Ioniţă – Cian (10 goluri), Mazilu (4 goluri), I. Stamate (4 goluri), Stanciu (2), Cioban (2), Szoke (2), Vancea (1), Birtalan jr. (1), Hrimiuc (1), Ghencu (1). Antrenor: Ovidiu Mihăilă.