Avertizaţi de Victoria din runda precedentă în care CSM Ploieşti a învins Ştiinţa Bacău, handbaliştii suceveni au dorit să încheie chiar din start conturile cu gruparea ploieşteană. Cu moralul refăcut după succesul de pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu, elevii antrenorului Răzvan Bernicu au început tare meciul şi în minutul 5 conduceau cu 3-1. Diferenţa pe tabela de scor a crescut la patru goluri, 6-2 în minutul 10 şi apoi la 9-3 în minutul 18, handbaliştii grupării gazdă fiind bine susţinuţi de intervenţiile portarului Şelaru. Din acest minut oaspeţii au trecut la timona partidei şi au recuperat încetişor ecartul care-i despărţea de suceveni pentru ca în minutul 29 scorul să fie egal 12-12. CSU Suceava a intrat în avantaj la cabine, 13-12, după o primă repriză în care a condus autoritar la un moment dat. De remarcat faptul că CSM Ploieşti a beneficiat în prima parte a meciului de nu mai puţin de 7 aruncări de la 7 metri.

În repriza a II-a a mai fost egal doar o singură dată, 14-14, pentru ca până la fluierul final să conducă gruparea suceveană. Şi în această parte a meciului handbaliştii suceveni au avut perioade excelente de joc, în minutul 43 având chiar 7 goluri avantaj, scor 23-16. La fel ca şi în primele 30 de minute, jucătorii formaţiei gazdă au avut imediat o “cădere” de care au profitat handbaliştii de la Ploieşti. Totuşi, ei nu au mai avut forţa să revină în meci şi au cedat la final cu 29-33. De remarcat evoluţia excelentă a lui Acatrinei, autor a 12 goluri.

Partidă frumoasă, victorie reconfortantă pentru CSU Suceava pe care o aşteaptă două jocuri extreme de dificile pe terenul grupărilor Ştiinţa Bacău şi HC Odorhei.

Universitatea Suceava: Şelaru, Stănescu – Acatrinei (12 goluri), Chiruţ (5), Amihăesi (4), Mitrea (3), Gavriloaia (3), Şoldănescu (2), Bursuc (1), Roşu (1), Petrea (1), Starikov (1), Cântec, Ţuţu, Sandu. Antrenor: Răzvan Bernicu.

CSM Ploieşti: Druţu, M. Dumitru, A. Dumitru – Pâslaru (7 goluri), Botezatu (6), Enescu (6), Mihoci (4), Onyejekwe (3), Stăncioiu (1), Pertea (1), Roua (1), Neniţa (1), Roman, Zamfir, Subţirică, Micu. Antrenor: Dragoş Dobrescu.

Rezultate înregistrate în etapa a IV-a:

U Cluj – HC Caraş Severin       25-31

Poli Timişoara – Pandurii Tg.Jiu        22-20

CSU Suceava – CSM Ploieşti  33-29

Dinamo Bucureşti – Potaissa Turda   33-41

Clasament

1. HCM Constanţa                  3        3        0        0        97-65          6

2. CSM Bucureşti          3        3        0        0        93-66          6

3. HC Caraş Severin       4        3        0        1        109-82         6

4. Potaissa Turda           4        3        0        1        124-114       6

5. Ştiinţa Bacău              3        2        0        1        85-75          4

6. HC Odorhei               3        2        0        1        96-94          4

7. Poli Timişoara            4        2        0        2        93-93          4

8. CSU Suceava             4        2        0        2        116-119       4

9. Pandurii Tg.Jiu           4        1        0        3        94-107         2

10. CSM Ploieşti            4        1        0        3        120-127       2

11. U Cluj                       4        0        0        4        85-123         0

12. Dinamo Bucureşti     4        0        0        4        90-137         0