CSM Bucovina Suceava a înregistrat a cincea înfrângere consecutivă în acest sezon competițional fiind învinsă de CS Năvodari. Sucevenii au condus cu 9-0, dar pe final au cedat și au pierdut cu 9-32.
Dupa primele 49 de minute se părea ca CSM Bucovina Suceava va da lovitura, elevii lui Constantin Vlad conducând cu 9-0 grație celor trei lovituri de pedeapsă concretizate de pilierul-transformer Octavian Scolobiuc.
Aceasta a fost și perioada de joc în care s-au dictat sancțiuni disciplinare, astfel că Ogea și Tepșanu au văzut cartonașul galben, apoi în minutul 48 Ogea și-a lăsat echipa în inferioritate până la final, fiind  eliminat definitiv cu un cartonaș roșu.
Gazdele au realizat un eseu prin Perju în minutul 51, după care Trandafir a întors rezultatul izbutind o transformare și două lovituri de pedeapsă, 13-9, acesta fiind rezultatul cu zece minute înainte de ultimul fluier al arbitrului.
În aceste ultime 10 minute sucevenii au cedat complet și cei de la CS Năvodari au mai izbutit trei încercări prin Grigoras, două și Dumitru, constănțenii trecându-și astfel în cont și punctul bonus ofensiv.
În următoarea etapă CSM Bucovina Suceava va primi vizita Științei Petroșani, sâmbătă 23 mai de la ora 10.00 pe stadionul ”Unirea”.
”Am avut o primă repriză bună în care ne-am apărat excellent și am punctat de fiecare dată când am trecut în terenul advers. Din păcate, ne-au lipsit din lot mulți jucători de bază și acest lucru s-a văzut. Am greșit pe final, dar și noi am avut șansa să marcăm eseuri, însă arbitrul a considerat altfel. Oricum formația gazdă a meritat victoria, dar scorul putea fi mult mai strâns.
Am condus pe tabela de marcaj în mai toate partidele pe care le-am disputant în acest sezon competițional și trebuie să vedem de ce pierdem pe final. Sunt convins că meciul cu Știința Petroșani va consemna revirimentul nostru și vom opri seria înfrângerilor” a declarat antrenorul formației CSM Bucovina Suceava, Constantin Vlad.