Stadionul ”Unirea” a găzduit ieri o nouă confruntare rugbistică de tradiție între răzeșii suceveni și minerii din Petroșani. Tot timpul meciurile directe au fost aprig disputate și în general, echipele gazdă își valorificau avantajul terenuluii propriu. Nu a fost și cazul acestei dispute în care petroșănenii s-au impus la final cu 17-15.

Prima repriză a disputei dintre CSM Suceava și Știința Petroșani a fost destul de chilibrată, oaspeții având un plus pe grămadă și o superioritate la jocul în margine. Tehnicienii suceveni au mizat pe viteză în duelul cu masivii jucători hunedoreni. La jumătatea primei reprize scorul era egal, 3-3, iecare din cele două grupări valorificând loviturile de pedeapsă primite. Deși nu au arătat un tonus deosebit, gazdele ar fi putut să mai puncteze, dar au comis erori simple cum ar fi trimiterea balonului din lovitură de pedeapsă în margine și vreo alte două faze în care în loc să vadă roșu în fața ochilor, cum erau tricourile sucevene, s-au trezit cu ”stele” albastre, cum erau cele ale oaspeților. Efectul confuziei s-a simțit și petroșănenii au marcat un eseu transformat și au condus la pauză cu 10-3.

În partea secundă, tot oaspeții au fost pe fază și au mai profitat de o greșeală a gadzelor pentru a duce scorul la 17-3 în favoarea lor. Încurajați din tribune și găsind putere în pământul de pe ”Unirea”, elevii antrenorului Marius Colțuneac, ajutat de Vasile Conache și consiliat de Constantin Vlad, sucevenii au revenit în joc prin eseul marcat de Toloș.

La 8-17, CSM Suceava a avut două șanse bune de a marca din lovitură de pedeapsă, dar alegerea a fost pentru o repunere din margine, parte deficitară total în meciul cu Știința Petroșani. Efectul acestei decizii s-a simțit mai târziu când gazdele au primit un eseu de penalitate după o grămadă dominată clar.

Deși s-a ajuns la 15-17, CSM Suceava nu a mai avut forță să întoarcă rezultatul disputei cu Știința Petroșani și s-a ales, ca și etapa precedentă, doar cu bonusul ofensiv.