Sala ”Dumitru Bernicu” din Suceava a găzduit la finele săptămânii trecute meciul din cadrul etapei a XIII-a a seriei A a Diviziei A de handbal masculin dintre echipa a doua a CSU Suceava și liderul la zi cu punctaj maxim, CSM Vaslui. Meciul a fost plăcut ochiului, dar diferența de forță dintre tinerii jucători pregătiți de Ion Tcaciuc și cei antrenați de Leonard Bibirig, jucători cu mare experiență competițională a fost evidentă, mai ales în repriza secundă. Pentru gazde desfășurarea partidei și diferența de scor de la final pot constitui un progres deoarece, față de jocul din primul tur, la CSU 2 Suceava nu a evoluat decât portarul Duman de la formația de prim eșalon valoric, iar din lot a lipsit și golgheterul Claudiu Lăzurcă.
În prima repriză tinerii handbaliști suceveni s-au descurcat admirabil în fața unor jucători de calibru, scorul la pauză fiind 16-13 în favoarea vasluienilor. În repriza secundă, cum au început oaspeții să folosească mai mult fizicul, lucrurile s-au schimbat și diferența pe tabela de marcaj a crescut. Adevărat este și faptul că antrenorul Ion Tcaciuc a încercat mai multe scheme scoțând portarul, lucru care i-a avantajat pe vasluieni. Oricum, Cozorici și Alupoaie au arătat că au imaginație și valoare, singurul lucru care le lipsește fiind un plus de forță fizică. De menționat și evoluția tânărului portar Eduard Duman care a demonstrat faptul că are reflexe. Scorul final al partidei CSU 2 Suceava – CSM Vaslui a fost 24-36.