La sfârşitul disputei din cadrul etapei a IX-a a Ligii Naţionale de handbal masculin dintre CSU Suceava şi HC Odorhei putem spune fără niciun pardon că pentru elevii antrenorilor Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei ar fi bine ca meciul să dureze 30, maximum 40 de minute. După o primă repriză foarte reuşită în marea majoritate a partidelor din acest campionat, formaţia suceveană se „pierde” pur şi simplu. La fel s-a întâmplat şi în duelul harghitenii, în partea secundă gazdele desfăşurând un adevărat turneu de ratări, ca şi cum ratarea ar fi fost o boală contagioasă, toţi sucevenii molipsindu-se.

Încă din startul meciului dintre CSU Suceava şi HC Odorhei ne-am putut lesne da seama că oaspeţii aveau cel puţin zece jucători străini, în comparaţie cu doar unul singur la gazde. Mai mult, dintre „stranierii” harghitenilor, trei erau cât malul şi unul cât turnul de la Mall. În pofida diferenţei clare de forţă, sucevenii s-au descurcat admirabil în primele 30 de minute de joc găsind cheia apărării oaspeţilor aproape de fiecare dată. A fost 15-15 la pauză, dar sucevenii puteau avea avantaj dacă cuplul de internaţionali B+B, Baican – Burlacu nu ratau câteva situaţii clare.

Din păcate, după pauză, gazdele au fost de nerecunoscut. Parcă repriza secundă a meciului cu CSM Bucureşti ar fi fost trasă la indigo. În 21 de minute, CSU Suceava a marcat doar 6 goluri şi a ratat o căruţă de ocazii. De la tunarul Burlacu, care a fost complet ieşit din mână, s-au „îmbolnăvit” şi ceilalţi, până şi veteranul Ciubotariu, care a înscris 10 goluri, ratând neverosimil. Pe final sucevenii au mai „dres busuiocul”, însă înfrângerea era deja prefigurată, scorul final fiind CSU – HC Odorhei 26-31.
Este adevărat faptul că în faţa desfăşurării de forţă harghitenilor, noi am opus tineri cu pieptul ca oţelul să culeagă muşeţelul, dar totul a mers doar o repriză. Pentru a putea face ceva în continuare, sucevenii trebuie să realizeze faptul că un meci durează 60 de minute şi trebuie să lupţi până la capăt.

În etapa a X-a, CSU Suceava va juca vineri pe terenul celor de la CSM Făgăraş de la ora 18.00.

CSU Suceava: Duman, Bobeică – Sipka (2), Tîrzioru (4), Olariu (1), Baican (2), Burlacu (2), I.Tcaciuc, Petrea (4), Sandu Mihai, Costea (1), Ciubotariu (10).

7. CSM Bucureşti 9 5 0 4 242-234 15
8. Minaur Baia Mare 9 5 0 4 232-238 15
9. HC Dobrogea Sud 9 4 2 3 228-219 14
10. HC Vaslui 9 4 0 5 227-256 12
11. CSM Focşani 9 2 1 6 202-221 7
12. CSU Suceava 9 2 1 6 234-256 7
13. CSM Făgăraş 9 2 0 8 221-259 6
14. Poli Iaşi 9 0 0 9 251-302 0