CSU din Suceava au început cu o victorie frumoasă noul sezon competițional din Liga Zimbrilor. Elevii antrenați de Petru Ghervan și Adrian Chiruț au învins pe terenul celor de la U Cluj, o echipă nou promovată, scor 37-28, după un meci în care s-au marcat multe goluri. Sucevenii și-au luat o binemeritată revanșă după înfrângerea surprizătoare din barajul de anul trecut în fața ardelenilor.

Partida a început sub semnul echilibrului, ambele echipe mergând cap la cap. Gazdele s-au desprins ulterior și au condus la 2-3 goluri diferență până spre finalul primei reprize. Clujenii au avut 15-13, dar sucevenii au revenit în ultimele minute și au intrat la vestiare în avantaj, scor 16-15.

Repriza secundă a arătat o altă față a echipei CSU din Suceava, ”croită” pe stilul pe ”șpan” al profesorului Petru Ghervan. S-a jucat pe baza unei apărări agresive și pe un contraatac fulger șI acest lucru s-a văzut pe tabela de marcaj. La final, s-a înregistrat o diferență de 9 goluri, iar Victoria, scor 37-28, nu a putut fi pusă la îndoială nici un moment.

CSU din Suceava: Makaria, Grigoraș – Tîrzioru (10), Juverdeanu (6), Roșu (5), Balazs (3), Stanciuc (3), Kbiashvili (3), Dascălu (2), Lupu (2), Anton (1), Furak (1), Bologa (1).

În cadrul etapei a doua, CSU dion Suceava va primi în sala ”Dumitru Bernicu” vizita echipei Minaur Baia Mare.