CSU din Suceava a pierdut din nou doar la un singur gol diferență. Dacă în tur au cedat în fața celor de la Minaur Baia Mare la un singur gol după ce cu 25 de secunde înainte de final mingea era la suceveni, de această dată, în Maramureș la ultima fazăpe contaatac, în situație de unu la unu cu portarul gazdelor suceveanul Roșu a tras în bară!

„Universitarii” suceveni au început foarte bine meciul contând pentru etapa a XV-a a Ligii Zimbrilor, contra unei echipe calificate în optimile Cupei EHF, izbutind să joace de la egal la egal cu echipa gazdă în prima parte a întâlnirii. În minutul 21 tabela de marcaj indica egalitate, scor 9-9, însă sucevenii s-au stins brusc, astfel că cei de la Minaur au profitat de căderea adversarilor, intrând la cabine cu un avantaj consistent, de cinci goluri, scor 16-11.

„Alb-albaștrii”, după obișnuita ”muștruluială” de la pauză, au ieșit de la vestiare mult schimbați în bine, au înscris de patru ori consecutiv și s-au apropiat la doat un singur punct diferență, la 16-15. Sucevenii au continuat să evolueze dezinvolt, reușind să egaleze la 18, în minutul 38. Profitând de inconstanța din jocul oaspeților, care au irosit, din nou, două lovituri de la 7 metri în ultima parte a întâlnirii, maramureșenii au ajuns să conducă cu 29-26 când mai erau trei minute de joc. Sucevenii au revenit însă fantastic și au fost foarte aproape să smulgă punctul care i-ar fi urcat două poziții mai sus în clasament, numai că extrema Alin Roșu, pe contraatac, a luat la țintă transversala la ultima fază a meciului.

Ghinion inimaginabil teribil pentru suceveni, care ar trebui să se ascundă prin spatele băncii de rezervă și să apleze la ajutorul divin, nu din vin.

CSU din Suceava: Ștefan Grigoraș, Darius Makaria – Daniel Stanciuc (6), Alin Roșu (5), Robert Furak (4), Irakli Kbilashvili (4), Adi Tîrzioru (3), Leonard Ștefan (3), Alex Dascălu (1), Alex Bologa (1), Cemal Kutahya (1), Valentin Anton, Cosmin Lupu, Alex Juverdianu, Elod Szasz, Adrian Urdă. Antrenori: Petru Ghervan, Adrian Chiruț, Iulian Andrei și Bogdan Șoldănescu.

Acesta a fost primul meci al etapei a XV-a, ultima a sezonului de toamnă, restul partidelor din această rundă urmând să se dispute în intervalul 11-14 decembrie.

Clasament
1. HC Dobrogea Sud 14 12 1 1 365-313 37
2. Dinamo 12 12 0 0 421-325 36
3. Steaua 13 11 0 2 375-334 33
4. Minaur Baia Mare 13 9 1 3 351-346 28
5. Potaissa Turda 12 9 0 3 369-341 27
6. CSM Focșani 13 8 1 4 346-342 25
7. CSM Vaslui 13 6 0 7 351-364 18
8. CSM București 14 5 1 8 385-374 16
9. CSM Bacău 14 4 1 9 388-412 13
10. HC Buzău 14 4 1 9 357-395 13
11. CSU din Suceava 15 4 0 11 401-414 12
12. Poli Timișoara 13 3 0 10 368-394 9