CSU din Suceava a fost foarte aproape de a pleca neînvinsă din duelul cu mai valoroasa HC Dobrogea Sud Constanța. Handbaliștii pregătiți de Adrian Chiruț și Iulian Andrei au pierdut cu scorul de 24-20 (12-10), dar au fost de multe ori la același nivel cu adversarii lor. Nu trebuie omis nici faptul că brigada de arbitri a avut grijă ca bucovinenii să nu se apropie la un scor amenințător. Edificator pentru acest din urmă aspect este și faptul că în minutul 51 sucevenii conduceau cu 20-19 iar până la fluierul final nu au mai marcat niciun gol! A urmat un fault nesancționat pe faza de atac, o eliminare de două minute și totul s-a rezolvat în favoarea ”marinarilor”.

Trebuie de precizat și faptul că sucevenii au fost penalizați cu nu mai puțin de zece lovituri de la șapte metri, fiind obligați să evolueze constant în inferioritate numerică, în special în repriza secundă.
„Am fost aproape de un rezultat bun, dar din păcate plusul de experiență al constănșenilor și-a spus cuvântul. Oricum, atitudinea pe care am arătat-o în acest meci este una foarte bună și pe care aș vrea să o regăsesc în disputa cu Dunărea Călărași din etapa viitoare”, a declarat antrenorul principal al grupării sucevene, Adrian Chiruț.

CSU Suceava: Makaria, Grigoraș – Kobzii 7, Loic 6, Furak 5, Dascălu 1, Câmpan 1, Manjic, Petrov, Sadovyi, Stanciuc, Fodorean, Nalbantoglu, Oancea, Lupu, Juverdianu. Antrenori: Adrian Chiruț și Iulian Andrei.

Rezultate consemnate în etapa a XII-a:
Dunărea Călărași – Dinamo 0-10 (formația din Călărași a avut focar Covid-19)

3. Dobrogea Sud 12 10 0 2 287-228 30
4. Minaur Baia Mare 12 8 1 3 272-237 25
16. CSM Reșiţa 12 0 0 12 267-336 0
La finalul sezonului regular, primele opt clasate se vor califica în play-off, în vreme ce ultimele opt clasate vor juca în play-out, de unde vor retrograda direct patru echipe.