CSU din Suceava a reușit în etapa a IV-a a Ligii Zimbrilor prima victorie în fața propriilor suporteri. La finele săptămânii trecute sala ”Dumitru Bernicu” a trepidat sub freamătul iubitorilor de handbal din Suceava care s-au bucurat enorm la succesul, 33-31, al elevilor profesorului Petru Ghervan în fața echipei CSM Bacău.
Până au reușit fanii suceveni să se dea cu dezinfectant, oaspeții conduceau deja cu 5-1. Gazdele au revenit treptat și susținuți frenetic de public au reușit să egaleze la pauză la 17.

Perioada de joc bun a „studenților” suceveni a continuat minute bune, aceștia ajungând să conducă cu un avantaj de 6 goluri, 28-22, la jumătatea celei de-a doua reprize. Jucătorii băcăuani pregătițI de Sandu Iacob n-au renunțat însă la luptă și profitând de erorile apărute în jocul celor de la CSU, au izbutit să egaleze la 31 în minutul 59, prin croatul Coric. Din fericire, sucevenii au fost, neașteptat, mai lucizi pe acest final nebun de joc, înscriind golurile victoriei prin puiul de bucovinean Botond Balasz și tenacele georgian Kbilashvili. Adevărul este că probabil ghinionul din meciul cu Minaur Baia Mare s-a întors șI CSU din Suceava a câștigat.

CSU din Suceava: Darius Makaria, Ștefan Grigoraș – Adrian Tîrzioru (10), Irakli Kbilashvili (5), Alin Roșu (5), Robert Furak (4), Balasz Botond (4), Alex Dascălu (2), Leonard Ștefan (1), Daniel Stanciuc (1), Cosmin Lupu (1), Albert Vizitiu, Alex Juverdianu, Alex Bologa, Valentin Anton.
Antrenori: Petru Ghervan, Adrian Chiruț, Iulian Andrei și Bogdan Șoldănescu.
În urma victoriei cu Bacăul, gruparea suceveană a urcat pe locul VI în ierarhia Ligii Zimbrilor.

CSM Vaslui – Minaur Baia Mare 26-31

Partidele Dobrogea Sud Constanța – CSA Steaua București și CSM Focșani – Potaissa Turda se vor juca ulterior.

1. Dinamo 5 5 0 0 185-136 15
2. HC Dobrogea Sud 3 3 0 0 80-62 9
3. Steaua 3 3 0 0 94-79 9
4. CSM Focșani 3 3 0 0 88-73 9
5. Minaur Baia Mare 4 3 0 1 104-112 9
6. CSU din Suceava 4 2 0 2 123-118 6
7. CSM București 4 2 0 2 110-106 6
8. Potaissa Turda 2 2 0 0 59-50 6
9. HC Buzău 4 2 0 2 103-108 6
10. Poli Timișoara 4 1 0 3 100-104 3
11. U Cluj 5 1 0 4 136-167 3
12. CSM Bacău 4 0 0 4 118-133 0
13. CSM Alexandria 4 0 0 4 100-119 0