CSU Suceava a spart în sfârșit gheața în acest sezon competițional al Ligii Naționale de handbal masculin reușind să învingă CSM Făgăraș cu 25-24. Acest succes a venit abia în etapa a X-a după o serie de meciuri care din care mai dificile.

Așa cum a promis, echipa suceveană s-a concentrat la acest joc și va trebui să o facă și în următoarele runde pentru că va avea adversare mai accesibile. Handbaliștii suceveni ar fi putut câștiga mult mai clar, dar au avut o perioadă în repriza secundă în care s-au pierdut cu firea.

CSU Suceava a început bine meciul cu CSM Făgăraș și a fost la conducerea ostilităților pe tot parcursul primei reprize. Cu Târzioru și tânărul Lakovic într-o pasă bună, formația gazdă a impus ritmul și a încheiat primele 30 de minute cu un avantaj de trei goluri pe tabela de marcaj.

Și partea secundă i-a găsit pe suceveni la timonă, elevii antrenorului Adrian Chiruț având la un moment dat și șase-șapte goluri avantaj. A urmat însă o perioadă în care totul a fost o ”ceață”, neinspirație la conducătorul de joc, aruncări pripite, apărare modestă și brașovenii s-au apropiat pas cu pas. Pentru a nu lăsa minunatul public sucevean să ațipească, final a fost unul incandescent. Cu două minute înainte de final scorul era 24-23 în favoarea gazdelor. De data aceasta nu am mai avut ghinionul teribil din alte partide, Adrian Târzioru a marcat splendid pentru 25-23 și oaspeții, deși au înscris și ei la ultimul lor atac nu au mai putut face nimic.

A fost 25-24 în meciul CSU Suceava – CSM Făgăraș și gazdele au contabilizat primele lor trei puncte în urma unei victorii. De remarcat faptul că portarii suceveni Erhan și Duman și-au făcut datoria cu prisosință. Pentru CSU Suceava urmează miercuri 21 noiembrie meciul cu ”lanterna roșie” U Cluj, pentru ca apoi în sala ”Dumitru Bernicu” să vină CSM Bacău.

CSU Suceava: Erhan, Duman, I.Andrei – Adomnicăi (2), Lakovic (6), Ciubotariu (3), Oancea, Ionescu (1), Tîrzioru (8), Baican (1), Costea (2), Sandu Mihai (2), Petrea, Șoldănescu.

Rezultate consemnate în etapa a etapa a X-a:

HC Dobrogea Sud – CSM Bacău    42-21
Poli Timișoara – U Cluj    41-28
Minaur Baia Mare – CSM Focșani    25-24
CSU Suceava – CSM Făgăraș        25-24
Steaua – Dinamo    35-30
Din runda a X-a au mai rămas de jucat meciurile: HC Buzău – Potaissa Turda și Dunărea Călărași – CSM București.

7. Steaua    10    5    2    3    274-262    17
8. Minaur Baia Mare    10    5    1    4    294-270    16
9. CSM Focșani    10    5    1    4    268-251    16
10. CSM Bacău    10    3    0    7    263-312    9
11. HC Buzău    9    2    0    7    205-239    6
12. CSU Suceava    10    1    2    7    239-276    5
13. CSM Făgăraș    10    1    2    7    228-271    5
14. U Cluj    10    0    0    10    239-345    0