CSU Suceava a pierdut la o diferenţă de trei goluri, scor 21-24 (9-18), meciul disputat, în sala Rapid, în faţa vicecampioanei CSM Bucureşti, în etapa a XVI-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Prima repriză a fost una de coşmar pentru bucovineni care au marcat doar 9 goluri în 30 de minute de joc. Aşa cum spunea antrenorul grupării moldave, Adrian Chiruţ, echipa sa are mari probleme în faza de atac, lucru dovedit în primele 30 de minute ale jocului cu bucureştenii.

Gruparea gazdă a început în forţă şi după primele zece minute avea deja un avans de patru reuşite, scor 8-4. Rotaru a mărit diferenţa la 12-6, după care, pe fondul a şapte atacuri consecutive ratate de suceveni, plus o aruncare de la 7 metri, bucureştenii au intrat la pauza cu un avantaj consistent, scor 18-9.

Trupa antrenată de Adi Chiruţ şi Iulian Andrei s-a aparat mult mai bine în prima parte a reprizei secunde, când bucureştenii au găsit cu greu drumul spre gol, iar oaspeţii s-au apropiat în minutul 47 la doar trei lungimi, după ce Costea a punctat pentru scorul de 21-18. O contribuţie bună la micşorarea diferenţei de pe tabela de marcaj, pe lângă defensivă, a avut-o şi portarul veteran Iulian Andrei. Ultima decadă a meciului a fost săracă în goluri, iar pe fondul unui joc ineficient de ambele părţi, formaţia pregătită de Vlad Caba şi-a păstrat ecartul şi s-a impus în final cu scorul de 24-21.
Reamintim faptul că rezultatele partidelor disputate în compania echipelor aflate pe primele opt locuri ale clasamentului nu contează pentru CSU Suceava, echipă care va juca în play-out, ci doar cele cu ultimele şase clasate. Cum HC Odorhei s-a retras din campionat, iar Poli Iaşi are doar 4 puncte în clasament, situaţia în ceea ce priveşte retrogradarea este mai simplă.

CSU Suceava: Duman, Bobeică, Iulian Andrei – Tîrzioru (6 goluri), Baican (4 goluri), M. Sandu (3 goluri), Olariu (3 goluri), Burlacu (2 goluri), Sipka (1), Petrea (1), Costea (1), Ciubotariu, I. Tcaciuc, Şoldănescu, Cotinghiu şi Polocoşer.

Rezultate consemnate în etapa a XVI-a:
CSM Focşani – Minaur Baia Mare 28-21
Potaissa Turda – CSM Făgăraş 30-20.
Poli Timişoara – HC Dobrogea Sud 24-23
CSM Bucureşti – CSU Suceava 24-21
Din această rundă au mai rămas de jucat partidele:, Dinamo – Dunărea Călăraşi, Poli Iaşi – HC Vaslui. Meciul Steaua – HC Odorhei a fost omologat cu scorul de 10-0.

8. Dunărea Călăraşi 15 8 1 6 388-395 25
9. Minaur Baia Mare 15 6 0 9 374-393 18
10. CSM Focşani 16 5 1 10 373-409 16
11. CSU Suceava 16 4 1 11 417-454 13
12. HC Vaslui 15 4 0 11 377-438 12
13. CSM Făgăraş 16 3 1 12 395-454 10
14. Poli Iaşi 15 1 1 13 401-480 4