În ultima rundă a sezonului regulat al Ligii Naționale de handbal masculin, CSU Suceava a evoluat la finele săptămânii trecute pe terenul celor de la HCM Minaur Baia Mare. Sucevenii s-au ”ținut” bine pe parcursul primei reprize, dar pe final au pierdut cu 23-30. Cele două echipe se pot întâlni din nou în play-out, însă totul depinde de decizia Consiliului de Administrație, dacă va înapoia formației CSU Suceava punctul luat la începutul returului, în partida cu Știința Bacău.
Băimărenii s-a aflat în permanență la conducere pe tabela de joc, excepție făcând momentele de început, în care elevii antrenorului Răzvan Bernicu au egalat la 2. Cel mai bun marcator din Liga Națională, Andrei Grasu, care a punctat de 13 ori și a devenit golgheterul sezonului regulat în aceste condiții.

„A fost o primă repriză echilibrată, am făcut o repriză destul de bună, dar în partea a doua am început mai slab, s-au desprins la 5-6 goluri și acolo s-a rupt jocul. Au jucători cu experiență, precum Grasu, Bondar sau Sabou, la noi s-a simțit absența lui Tcaciuc din apărare.” A declarat antrenorul echipei CSU Suceava, Răzvan Bernicu.
CSU Suceava așteaptă să afle azi adversarul pe care-l va întâlni în prima fază a turneului play-out, Comisia de Competiții a FRH urmând să analizeze documentele depuse de suceveni în legătură cu meciul cu Știința Bacău în care l-au folosit corect pe Bahan.
HCM Minaur Baia Mare-CSU Suceava 30-23 (14-12)

HCM Minaur: Viman, Drăghici (portari), Grasu 13 goluri, Leordean 4, Bondar 3, Popescu 3, Baican 2, Sabou 2, Fotache 1, Gavrilovic 1, Mihai 1, Udriștoiu, Crăciun, Munea, Bera.

CSU Suceava: Ilii, Spiridon (portari), Târzioru 5 goluri, Sandu 4, Bahan 4, Burlacu 3, Neniță 3, Panait 1, Eros 1, Ciubotariu 1, Lețu 1, Petrea, Roșu, Lăzurcă, Dumitraș, Negrușeri.
Aruncări de la 7m: 5/4. respectiv 6/5
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.

6. HC Odorhei 22 11 1 10 654-623 34p
7. Minaur Baia Mare 22 9 1 12 534-572 27p*
8. Steaua Bucureşti 22 8 0 14 623-661 24p
9. CS Caraş Severin 22 6 1 15 549-581 19p
10. Poli Timişoara 22 5 0 17 566-620 15p
11. CSM Bucureşti 22 3 1 18 530-616 10p
12. CSU Suceava 22 3 1 18 488-589 9p*