În primul lor meci de la cea de-a IX-a ediţie a Memorialului „Mihai Mironiuc”, handbaliştii de la CSU Suceava au primit replica echipei de Ligă Naţională CSM Focşani. La capătul unei dispute aprige, pentru acest moment al pregătirilor pentru noul sezon competiţional, formaţia suceveană s-a impus cu 27-19.
Prima repriză a fost una echilibrată în care gazdele au arătat disponibilitate la efort, dar s-a putut observa că încă nu există o corelare a relaţiilor de joc. Şi aşa, sucevenii au intrat în avantaj la pauză la cabine, scor 12-9.
După pauză jocul elevilor antrenorilor Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei a mers mai bine şi, dacă în primele 30 de minute au marcat 12 goluri, în partea secundă ei au înscris 15, faţă de cele zece ale vrâncenilor. Scorul final al întâlnirii CSU Suceava – CSM Focşani a fost 27-19.
CSU Suceava: C.Tcaciuc, Şelaru, Duman – Ciubotariu (4), Puljizovic (4), Preda (3), Mitrea (3), Costea (3), Sipka (2), Baican (2), R.Bursuc (2), C.Bursuc (1), Polocoşer (1), I.Tcaciuc, Petrea.
În celălalt meci al primei zile a Memorialului „Mihai Mironiuc”. Potaissa Turda – Farul Constanţa 37-25.