Întâlnire de zile mari în chiar primul meci al ediţiei a VII-a a Memorialului “Mihai Mironiuc” la handbal masculin. Faţă în faţă s-au aflat CSU Suceava şi HC Vaslui, prima pregătită de Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu, cealaltă de fostul tehnician al grupării sucevene, Leonard Bibirig. La finalul unei partide spectaculoase şi plină de dramatism, gazdele s-au impus în ultima secundă cu 30-29 (12-12).
Vasluienii au început mai bine întâlnirea şi au condos încă din start cu 3-0. Trupa antrenată de Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu a echilibrat jocul, iar la jumatatea primei reprize a redus diferenţa la scorul de 4-5, pentru ca, în minutul 23, să anuleze de tot ecartul de pe tabela, după ce Costea egalat situaţia la 9-9. Cele două formaţii au mers apoi cap la cap în minutele dinaintea pauzei, echipa condusă de Leonard Bibirig intrând la cabine cu un avantaj minim pe tabela de marcaj, scor 14-13.
După pauză jocul a fost mult mai “liber”, s-a jucat mai mult pe contraatac, lucru care a convenit echipei sucevene alcătuite din handbalişti tineri şi foarte bine pregătiţi fizic. CSU Suceava a preluat prima dată conducerea la scorul de 18-17, pentru ca apoi să aibă 19-17 după golurile marcate de Popovici şi Costea. Până la jumătatea reprizei secunde, oaspeţii au întors însă rezultatul în favoarea lor, la scorul de 23-21. “Studenţii” au avut apoi o şarjă de trei goluri consecutive încheiata de Bursuc şi gazdele au intrat în ultimele zece minute ale jocului în avantaj, 24-23. Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, sârbul Trifkovic a înscris pentru 29-28 şi l-a obligat pe Leonard Bibirig să ceară time-out. La reluarea jocului, vasluienii au egalat, dar ultimul cuvânt l-au avut gazdele. Cristi Tcaciuc a parat ultimul atac advers, iar pe contre Bursuc l-a lobat pe Pralea şi a adus victoria sucevenilor, scor final 30-29.

CSU Suceava: C. Tcaciuc – Trifkovic (7 goluri), Târzioru (5), Bursuc (5), Popovici (4), Petrea (4), Costea (3), Beleaev (1), Davidovic (1), Eros, Preda, I. Tcaciuc.
CSU Suceava va mai întâlni în cadrul Memorialului “Mihai Mironiuc” grupările Dinamo Bucureşti şi CSM Călăraşi. La HC Vaslui au evoluat foşti echipieri ai CSU Suceava ca Pralea, Ţuţu, Nedelcu sau Marius Ignat, la Dinamo va juca fostul căpitan al Sucevei, Chiruţ, în timp ce la CSM Călăraşi joacă Iulian Andrei, Şoldănescu, Mirea şi Gavriloaia, toţi patru suceveni get-beget.