CSU Suceava a reușit un meci de excepție pe terenul celor de la CSM București și s-a impus la final cu 31-29 (17-13). Elevii antrenorului Răzvan Bernicu au avut inițiativa pe aproape tot parcursul partidei demosntrând că au potențial și curaj într-o dispută din antepenulitma rundă a Ligii Naționale care a adus față în față ultimele două clasate.
Handbaliștii suceveni au început bine întâlnirea cu CSM București și au condus pe tabela de marcaj în prima repriză mai tot timpul. La pauză CSU Suceava conducea gruparea CSM București cu 17-13 după un joc bun în defensivă, cu Vasile Tcaciuc în cea mai bună formă.
Partea secundă a meciului dintre CSM București și CSU Suceava a fost extrem de palpitantă, gazdele revenind în joc după o perioadă de eliminări succesive la echipa oaspete. Fianlul disputei a aparținut sucevenilor care au avut și baftă, dar și mai multă stăpânire de sine, lucru grozav, și au câștigat cu 31-29.
După acest rezultat CSU Suceava a ”evadat” de pe ultimul loc al clasamentului arătând că are personalitate și …VREA și POATE!.

CSU Suceava: V. Tcaciuc, Spiridon – Bahan (6), Neniță (2), Sandu (6), Negrușeri, Panait (2), Ciubotariu (1), Petrea (2), Eros (4), Târzioru (6), Roșu (2).