CSU Suceava şi-a încheiat repede socotelile cu Cupa României la handbal masculin, după ce a pierdut cu scorul de 30-39, pe terenul celor de la Politehnica Timişoara, într-un meci contând pentru faza optimilor de finală.

Plecaţi în Banat fără trei jucători de bază, Ciubotariu, Petrea şi Ioan Tcaciuc, universitarii au ţinut ritmul cu gazdele doar în primul sfert de ora de joc, la finalul căruia tabela din sala “Constantin Jude” indica scorul de 8-8. Cîmpan a desprins pentru prima oară formaţia timişoreană la trei goluri în minutul 20, iar până la pauză Poli şi-a mărit avantajul de pe tabela de marcaj la 21-14.

“Alb-violeţii” au tranşat definitiv soarta calificării în debutul reprizei secunde, când au marcat de cinci ori consecutiv în poarta suceveană şi au dus scorul la 26-15. Diferenţa maximă dintre cele două formaţii, 13 goluri, avea să se înregistreze în minutul 50, când Sânteiu puncta pentru 36-23. Pe fondul golurilor înscrise de Costea şi Sandu Mihai, oaspeţii au mai redus din diferenţă în ultimele zece minute de joc, iar Politehnica Timişoara – CSU Suceava s-a terminat 39-30.

CSU Suceava: Duman, Bobeică – Costea (5 goluri), M. Sandu (5 goluri), Sipka (4 goluri), Tîrzioru (4 goluri), Olariu (3), Cotinghiu (2), Alexa (2), Baican (2), Potera (2) şi Şoldănescu (1). Antrenori: Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei.

În următorul meci oficial, CSU Suceava va primi duminică seară, de la ora 18.00, în sala “Dumitru Bernicu”, vizita celor de la HC Dobrogea Sud Constanţa, în prima etapa din returul sezonului regulat al Ligii Zimbrilor.