În runda a II-a a Ligii Naționale de handbal masculin, CSU Suceava a evoluat pe terenul grupării CSM București. Echipa suceveană a jucat din nou foarte bine mai mult de trei sferturi din meci, pentru ca apoi să piardă pe final. Este pentru a doua oară când sportivii suceveni scapă printre degete puncte foarte importante, acest lucru datorându-se în principal faptului că lotul formației este foarte restrîns, absența celor trei jucători sârbi fiind extreme de importantă. Se pare că încă nu s-au găsit soluții pentru rezolvarea problemelor celor trei, însă acest lucru trebuie realizat cât mai curând pentru că așa niște șanse de a trece de vicecampioana României, Știința Bacău și de CSM București, nu se vor ivi foarte curând. Odată cu intrarea în ritm a echipelor din Liga Națională va fi foarte greu de obținut puncte, puncadtăcScenariul din prime care în acest sezon competițional contează enorm în condițiile în care ele sunt valabile și în play-off și play-out.
Începutul partidei dintre CSM București și CSU Suceava a fost unul în care oaspeții au condus cu 3–1, pentru ca mai apoi să primească cinci goluri consecutive, scorul devenind 7–4 pentru gazde. Universitarii au echilibrat balanța și la mijlocul reprizei au egalat la șapte, iar la pauză au condus cu 15-14. Cel mai bun jucător al primelor 30 de minute a fost suceveanul Alin Petrea care a marcat de șase ori.
Studenții suceveni au continuat lupta și-n partea a doua și deși titularii nu prea au avut timp să se odihnească. La fel ca și în partida cu Știința Bacău, elevii antrenorilor Petru Ghervan și Răzvan Bernicu, conduceau pe tabela de marcaj cu 22-20 în minutul 43. Din acest moment, oboseala s-a resimțit în rândul formației sucevene care a deplasat la București un lot de 13 jucători, din care doi juniori. Lipsa celor trei handbaliști sârbi a fost una decisivă și CSM Bucureșta învins la final pe CSU Suceava cu 28-25
„Jucătorii noștri s-au luptat până la final, la fel ca și în prima etapă, dar nu au mai rezistat fizic. Ei au demonstrat încă o dată dorință de victorie și voință, însă cu un lot fără cei trei jucători sârbi, foarte importanți, este greu să facem față unor grupări care aruncă în luptă tot ce au mai bun în acest debut de campionat”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.

În meciul de la CSM București, cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Petrea, cu 6 reușite, urmat de Târzioru și Beleaev, cu câte 4 goluri, Bursuc(3), iar Eros, Ion Tcaciuc, Popovici și Costea au bifat câte două reușite fiecare.

CSM București: Milosevic 8 goluri, Negru 4, Sîncelean 3, Constantinescu 3, Marijanac 3, Simovic 2, Novanc 2, Rotaru 1, Stamate 1, Kostadinovic 1

În etapa a III-a, CS Universitar din Suceava va sta, iar peste o săptămână și 4 zile, într-o etapă intermediară vor primi vizita echipei fostului căpitan al Universității Adi Chiruț, Dinamo București.