În cadrul penultimei etape a returului Ligii Naţionale de handbal masculin, echipa Clubului Sportiv Universitar din Suceava a pierdut partida disputată în deplasarea de la CSM Bacău cu scorul de 24–26, după ce la pauză a condus cu scorul de 14–12. Sucevenii au început destul de bine acest joc și se puteau distanţa la cinci goluri, dar au ratat două atacuri și le-au permis gazdelor să vină la un gol, băcăuanii reușind să egaleze după un sfert de oră de joc. Până la pauză, Suceava a avut și trei goluri avans și a intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, 14–12. În partea a doua, echipa pregătită de Adrian Chiruţ a greșit mult mai mult și nu prea a mai găsit calea spre gol, iar gazele au fost mult mai lucide și au gestionat mult mai bine un final de joc cu multe eliminări, mai ales în tabăra suceveană, care a jucat și-n trei jucători la linia de 9 metri.

”Nu am jucat nimic în acest meci, pe care l-am pregătit cum am putut mai bine. Nu a mers jocul nostru și băieții s-au întrecut în ratări. Sper să se scoată în disputa cu CSM Focșani pentru că au rămas datori” a declarat antrenorul Adrian Chiruț.

În meciul de la Bacău, pentru Universitatea Suceava au marcat sportivii: Golubovic (2), Burlacu (1), Adomnicăi (1), Târzioru (8), Ciubotariu (3), Petrea (2), Ionescu (1), Șoldănescu (2), Costea (1), Lakovic (3).

După acest eșec, Universitatea Suceava a rămas pe locul 10 în clasamentul Ligii Naţionale, la un punct de Buzău, echipa ce a remizat în această rundă pe teren propriu cu Steaua București.
Duminică, în ultimă etapă din sezonul regulat, CSU Suceava va întâlni pe teren propriu, de la ora 18.00, echipa CSM Focșani, ce este calificată în turneul play-off.

Dinamo – Dunărea Călărași 30-21
Din etapa a XXIV-a a mai rămas de jucat meciul Potaissa Turda – Minaur Baia Mare.

8. CSM Focşani 25 12 2 11 661-636 38
9. Minaur Baia Mare 24 9 3 12 689-698 30
10. CSM Făgăraş 25 6 2 17 610-676 20
11. CSU Suceava 25 6 2 17 601-678 20
12. HC Buzău 25 6 1 18 615-685 19
13. CSM Bacău 25 5 0 20 656-751 15
14. U Cluj 25 0 0 25 641-889 0

* Jocul AHC Potaissa Turda – AHC Dunărea Călăraşi a fost omologat cu scorul de 10-0 conform hotărârii nr.28 din 06.02.2019 a Comisiei Centrale de Apel.