În runda cu numărul XXI a Ligii Naționale de handbal masculin, CSU Suceava a evoluat pe terenul grupării HC Vaslui. Elevii antrenorilor Petru Ghervan și Răzvan Bernicu au jucat perfect până cu 10 minute înainte de final când nu au știut să gestioneze avantajul avut și au pierdut.

În prima repriză s-a mers cap la cap, CSU Suceava fiind în avantaj o singură dată, chiar înainte de pauză. A fost 10-10 după primele 30 de minute de joc, sucevenii arătând forță și inspirație.

La reluare, tot gruparea suceveană a fost ”vioare întâi” conducând pe tabela de marcaj cu 14-12 în minutul 37 și apoi cu 20-17, respectiv 21-18. HC Vaslui a revenit incredibil și a marcat de șase ori consecutiv, 24-21, cu șase minute înaintea fluierului final, însă s-a văzut egalată într-un singur minut, după ce echipa pregătită  Petru Ghervan și Răzvan Bernicu a profitat la maxim de o superioritate numerică. De la 25-25 în minutul 57, HC Vaslui nu a mai primit gol și și-a asigurat cele trei puncte puse în joc, care o mențin între primele opt echipe ale campionatului. CSU Suceava a rămas ”lanterna roșie”.

”Poate că nu avem experiență și nu ne păstrăm luciditatea pe final, dar nu meritam să pierdem acest meci. La 25 egal a fost 7 metri clar la Preda, iar arbitri au acordat stupefiant fault în atac. Deci în loc să fie 26-25 pentru noi, au avut avantaj gazdele. Sper ca pe viitor să avem mai mult noroc și măcar dacă pierdem, să pierdem pe mâna noastră” a declarat după meci antrenorul sucevenilor, Răzvan Bernicu.

HC Vaslui-CSU Suceava 27-25 (10-10)

HC Vaslui: Țuțu 7 goluri, Soare 6, Roșu 5, G. Bujor 3, M. Bujor 2, Hagiu 2, S. Ignat 2.

CSU Suceava: Târzioru 8 goluri, Davidovic 4, Bursuc 3, Petrea 3, Gavrilovic 2, Sandu 2, Burlacu 1, Popovici 1, Preda 1.
Aruncări de la 7m: 6/4, respectiv 5/4
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

Rezultate consemnate în etapa a XXI-a:
HC Vaslui – CSU Suceava    27-25
Potaissa Turda – Dinamo    29-21
HC Odorhei – CSM București    27-26
Minaur Baia Mare – Dunărea Călărași    35-28
Pandurii Tg.Jiu – Știința Bacău    26-28

HCM Constanța a stat în această etapă, iar meciul Steaua – Poli Timișoara va avea loc azi.

Clasament
1. HC Odorhei    19    13    3    3    515-486    42
2. Minaur Baia Mare    20    13    2    5    533-493    41
3. HCM Constanţa    19    11    3    5    550-506    36
4. CSM Bucureşti    19    10    4    5    530-513    34
5. Dinamo Bucureşti    19    10    3    6    509-483    33
6. Dunărea Călăraşi    19    11    0    8    499-481    33
7. Ştiinţa Bacău    20    9    4    7    508-498    31
8. Potaissa Turda    20    8    2    10    539-557    26
9. HC Vaslui    20    7    4    9    529-551    25
10. Poli Timişoara    19    6    1    12    523-522    19