În etapa a XVIII-a a Ligii Naționale de handbal masculin CSU Suceava a mizat pe o revenire, pe o tresărire de orgoliu după eșecul neașteptat din runda precedentă, acasă cu HC Buzău. Din păcate ”scenariul” a funcționat doar o repriză, elevii antrenorului Adrian Chiruț prăbușindu-se După pauză. Scorul final al partidei Dunărea Călărași – CSU Suceava a fost 30-24 (12-13!).

CSU Suceava a început bine jocul de la Călărași reușind să găsească drumul spre plasa porții apărate de Șelaru. La pauză sucevenii conduceau cu 13-12 și păreau că pot pune probleme reale adversarilor lor. Din păcate, la reluare handbaliștii suceveni s-au prirpit, au greșit copilărește pentru ca în final să se ”taie” complet și să piardă la șase goluri diferență.

”Am avut un start bun, dar în repriza a doua am comis o grămadă de erori și am cedat complet. Trebuie să ne revenim pentru că lupta pentru menținerea în primul eșalon valoric va fi aprigă” a declarat antrenorul echipei CSU Suceava, Adrian Chiruț.

Pentru CSU Suceava urmează meciul de acasă cu Minaur Baia Mare și orice punct obținut valorând aur pur.

Dunărea Călărași: Șelaru, Rusu – Hanțaru 7, Dumitriu 5, Broască 5, Vartic 2, M. Bujor 2, G. Bujor 2, Radojkovic 2, Dospinescu 2, Gurkovsky 2, Munteanu 1, Fotache, Pejovic. Antrenor: Serhyi Bebeshko.
CSU Suceava: Erhan, Andrei, Duman – Burlacu 7, Golubovic 5, Petrea 3, Ciubotariu 2, Costea 2, Lakovic 2, Baican 2, Ionescu 1, Adomnicăi, Tîrzioru, Dragnea, Șoldănescu. Antrenor: Adrian Chiruț.

Rezultate consemnate în etapa a XVIII-a a Ligii Naționale:
Dunărea Călărași – CSU Suceava    30-24
Potaissa Turda – CSM Bacău    35-26
HC Buzău – CSM Făgăraș    24-25
Minaur Baia Mare – Poli Timișoara    23-27
Steaua – HC Dobrogea Sud    24-25

Din runda a XVIII-a a mai rămas de jucat meciul CSM București – CSM Focșani.
În primul meci din etapa a XVIII-a, Dinamo – U Cluj    50-38.

8. CSM Focșani    17    10    1    6    455-411    31
9. Minaur Baia Mare    18    6    3    9    525-526    21
10. CSM Făgăraș    18    5    2    11    435-485    17
11. CS HC Buzău    18    4    0    14    438-499    12
12. CSM Bacău    18    4    0    14    477-542    12
13. CSU Suceava    18    3    2    13    423-495    11
14. Universitatea Cluj    18    0    0    18    464-651    0