La finele săptămânii trecute în sala ”Dumitru Bernicu” din Suceava a poposit revelația ultimelor sezoane ale Ligii Naționale de handbal masculin, Potaissa Turda. Aflată pe locul secund în campionat, gruparea clujeană are unul dintre cele mai bune loturi de jucători, așa că misiunea echipei CSU Suceava a fost foarte dificilă. Deși aflată într-o creștere de formă, gruparea suceveană nu a reușit să producă surpriza și a pierdut din nou la o diferență de scor minoră, la fel cun s-a întâmplat în jocurile cu Dinamo și Poli Timișoara. Din păcate, cum se petrece în mod ciudat de fiecare dată la Suceava, arbitri au luat câteva decizii complet eronate și au inflamat publicul spectator, care pe final de meci a pătruns chiar pe teren.
Începutul partidei CSU Suceava – Potaissa Turda a aparținut oaspeților, interul Georgică Cântec fiind de neoprit. Treptat, gazdele au echilibrat disputa și în minutul 10 scorul era egal, 6-6. Deși au forțat, clujenii nu au reușit să se distanțeze decisiv pe tabela de marcaj, scorul la pauză fiindu-le totuși favorabil, 18-16.
Încurajați puternic de publicul spectator, elevii antrenorului Adrian Chiruț au jucat de la egal la egal cu valoroșii lor adversari până la capăt. Din nefericire, din nou arbitri au judecat diferit faze ale jocului în favoarea oaspeților. Nu cred că în acest sezon competițional a fost vreun joc al sucevenilor pe teren propriu în care arbitri să nu ia decizii împotriva gazdelor.

După ce în minutul 50 scorul era egal 25-25 în duelul dintre CSU Suceava și Potaissa Turda, lucrurile au degenerat. Cuplul de arbitri constănțean Georgescu – Moldoveanu nu a sancționat un fault clar în atac al oaspeților, pentru ca apoi, să facă o greșeală de proporții. La un atac al celor de la Potaissa Turda, extrema suceveană Cotinghiu a fost lovită de un jucător clujean și s-a prăbușit la pământ fiind realmente ”groggy”. Arbitri și-au dat seama de eveniment abia după câteva zeci de secunde, publicul sucevean, siderat fiind de nepăsarea lor, pătrunzând în teren. Vizibil dezorientat, Cotinghiu și-a revenit cu greu, iar jucător oaspete a primit doar o eliminare de două minute. Oricum, răul era deja făcut și CSU Suceava a pierdut meciul cu Potaissa Turda cu 27-29.

Adevărat este și faptul că handbaliștii suceveni încă nu au găsit soluția lucidității în momentele cheie ale jocurilor. Și în disputa cu Potaissa Turda ei s-au pierdut în fața unui portar ca Irimuș ratând două lovituri de la 7 metri în minutele de final, alături de alte câteva acțiuni clare de pe extremă.
Oricum, înfrângerea nu contează în economia campionatului pentru că CSU Suceava va evolua în turneul play-out acolo unde clasamentul va fi realizat doar pe baza rezultatelor directe ale ultimelor șase clasate la finele sezonului regulat. Totuși, pentru psihicul handbaliștilor suceveni eșecurile la asemenea diferențe mici de scor nu sunt folositoare la moral.

În etapa a XXII-a CSU Suceava nu va juca pentru că va câștiga la ”masa verde” disputa cu HC Odorhei, aceasta retrăgându-se din campionat la terminarea turului. Pentru suceveni, pauza vine într-un moment bun pentru că vor avea la dispoziție mai multe zile de refacere față de CSM Făgăraș, adversara ei din runda a XXIII-a care va avea loc duminică, 11 martie.

CSU Suceava: Iulian Andrei, Cristi Tcaciuc – I.Tcaciuc, Șoldănescu, Polocoșer, Burlacu, Petrea (2), Costea, Sipka, Baican (3), Sandu Mihai (2), Cotinghiu (5), Tîrzioru (7), Ciubotariu (8).

Dunărea Călăraşi – Minaur Baia Mare 28-26
HC Doborgea Sud – HC Odorhei 10-0, echipa harghiteană s-a retras din campionat.

8. HC Odorhei 21 10 2 9 427-432 32
9. Minaur Baia Mare 21 8 0 13 504-530 24
10. CSM Focşani 21 6 3 12 496-534 21
11. HC Vaslui 21 6 1 14 514-582 19
12. CSU Suceava 21 5 2 14 552-588 17
13. CSM Făgăraş 21 4 1 16 494-562 13
14. Poli Iaşi 21 1 2 18 563-683 5