În etapa a V-a, ultima din turul play-out-ul Ligii Naționale de Handbal, echipa Universității Suceava a pierdut trei puncte importante în lupta pentru menținerea directă în primul eșalon, pe terenul ultimei clasate, CSM Satu Mare, scor 25–31. Sătmărenii au evoluat la cote maxime, în timp ce elevii antrenorului Adrian Chiruț au fost de nerecunoscut. O victorie în jocul de la Satu Mare ar fi rezolvat în mare proporție problema menținerii în primul eșalon valoric al handbalului masculin în condițiile în care CSM Focșani a fost învinsă la Făgăraș.
Gazdele au început în forță și au condus cu 4–0 și mai apoi 7–3, dar sucevenii au echilibrat treptat jocul și au reușit în ultimul minut al primei părți să egaleze la 11. Din păcate, în partea a doua studenții au avut o evoluție modestă, permițându-le gazdelor să se ducă la șase goluri la mijlocul reprizei, scor 20–14. Până la final, sucevenii au încercat să micșoreze diferența, dar n-au putut să se apropie la mai puțin de trei goluri, iar Satu Mate a obținut prima victorie din acest play-out cu scorul de 31-25.
Formația suceveană va sta în următoarea rundă, în timp ce CSM Focșani va evolua pe terenul celor de la CSM Satu Mare. Pentru suceveni va urma apoi duelul de foc de pe Milcov. În urma acestui program infernal, derbiul cu Steaua din sala LPS din 20 mai va fi decisive.

CSU Suceava: C.Tcaciuc, Drăghici – Puljzovic (1), Petrea (2), Târzioru (3), I.Tcaciuc (1), Olariu (3), Șoldănescu (1), Baican (1), Ciobotariu (2), Sipka (4), Burlacu (6), Mitrea (1).