Runda a VI-a a seriei A a Diviziei A de handbal masculin a programat pentru CSU Suceava un meci interesant pe terenul grupării Atletico Alexandria. Partida, care la prima vedere a părut la îndemâna și discreția sucevenilor, a fost una foarte disputată și s-a încheiat cu scorul de 31-29 în favoarea elevilor antrenorului Răzvan Bernicu.

Prima repriză a întâlnirii Atletico Alexandria – CSU Suceava a fost una de coșmar pentru fosta componentă a Ligii Naționale. Sucevenii au întâlnit o formație cu o linie solidă de 9 metri și au luat puțin la preț de ”matineu” gruparea gazdă. Nimic nu a mers pentru bucovineni, nici apărare și nici atac sau contraatac și teleormănenii au condus la pauză cu cinci goluri diferență, scor 16-11!.

Antrenorul sucevenilor Răzvan Bernicu i-a ”trezit” la pauză pe elevii săi care au avut o revenire de senzație în repriza secundă și au câștigat în final.

”Am început foarte prost meciul cu echipa din Alexandria, fiecare a jucat cea crezut de cuviință și am fost conduși clar la pauză. S-a întrerupt și lumina în sală și am jucat ăn semiobscuritate.

În repriza a doua ne-am făcut jocul nostru, băieții au strând rândurile și au înțeles că principala lor armă este contraatacul. Am fi putut câștiga mai clar pentru că am avut și șase goluri diferență în partea secundă, însă pe final de meci ne-am precipitat și am ratat situații foarte bune. Formația din Alexandria este una de luat în seamă, cu câțiva jucători cu experiență care ne-au pus probleme. Pentru a nu avea emoții trebuie ca jucătorii noștri să se mobilizeze și să joace colectiv” a declarat antrenorul echipei de handbal masculin CSU Suceava, Răzvan Bernicu.

Pentru CSU Suceava în partida cu Atletico Alexandria au marcat: Petrea (15), Burlacu (8), Rareș Bursuc (4), Preda (2), Costea (1), Vele (1).

În etapa a viitoare CSU Suceava va primi pe propriul teren vizita echipei CSM Târgoviște.

HC Buzău – CSM București II       33-27

Meciul Cimentul Bicaz – LPS Piatra Neamț s-a încheiat după închiderea ediției.

1. HC Dobrogea Sud          6             6             0             0             268-163                18

2. HC Buzău        6             6             0             0             174-128                18

3. CSSM Bacău  6             5             1             0             224-120                16

4. CSU Suceava  6             4             1             1             200-113                13

5. Poli Iaşi             6             3             1             2             207-115                10

6. Atletico Alexandria        6             3             0             3             202-192                9

7. Farul Constanţa             6             3             0             3             167-171                9

8. Teleorman Alexandria  6             2             2             2             200-1928

9. CSM Bucureşti II           6             2             1             3             205-185                7

10. CSU Târgovişte            6             1             0             5             161-222                3

11. LPS Piatra Neamţ        5             1             0             4             92-185   3

12. De la Alpinism la Turism Vicov**           6             1             0             5             98-193   1

13. GSIP Moreni  6             0             0             6             148-255                0

14. Cimentul Bicaz**        5             1             0             4             64-160   -1