CSU Suceava a scăpat printre degete victoria în partida din runda a XXIV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin de pe terenul formaţiei Minaur Baia Mare. Sucevenii au condus şi cu patru goluri diferenţă în repriza secundă, dar apoi parcă s-au speriat de faptul că ar putea câştiga şi au comis o sumedenie de erori copilăreşti şi au scos doar un punct din duelul cu maramureşenii. Trei puncte ar fi oferit şanse foarte mari la locul VIII în clasament şi participarea în play-off, un punct mai păstrează şase pentru universitarii suceveni pentru evitarea play-out-ului, însă cam mici.
Prima repriză a început cu gazdele în atac. După primele aruncări ale uriaşului Dragas şi ale centrului Ragot, se părea că băimărenii nu vor avea probleme cu elevii antrenorului Adrian Chiruţ. Treptat, oaspeţii au echilibrat jocul şi la pauză scorul era egal, 12-12.
În partea secundă, CSU Suceava a pornit ca din tun şi cu portarul Cristi Tcaciuc în formă maximă au preluat conducerea ostilităţilor. Maramureşenii s-au “pierdut” puţin mai ales când sucevenii conduceau cu patru goluri diferenţă pe tabela de marcaj, antrenorul Fotonea nemiştiind în limbă să se adreseze jucătorilor săi, folosind pe rând româna, engleza şi limba maghiară.
Din păcate, sucevenii nu au ştiut să gestioneze avantajul şi într-o perioadă de câteva minute au risipit munca de un meci întreg. Greşelile copilăreşti I-au costat pe final şi partida Minaur Baia Mare – CSU Suceava s-a încheiat la egalitate, scor 22-22.
CSU Suceava poate să-i depăşească pe Minaur Baia Mare şi să ajungă în play-off dacă câştugă ultimele două jocuri, acasă cu Dunărea Călăraşi şi în deplasare la Vaslui, iar maramureşenii le pierd pe amândouă, afară la CSM Bucureşti şi pe teren propriu cu Poli Timişoara.
CSU Suceava: Cr.Tcaciuc, Iulian Andrei – Sipka (1), Ciubotariu (6), Olariu (3), Baican (2), Tîrzioru (3), Burlacu (4), Costea (1), Petrea, Cotinghiu (1), Şoldănescu, Sandu Mihai (1).

Rezultate consemnate în etapa a XXIV-a:
CSM Focşani – Dinamo    24-31
Minaur Baia Mare – CSU Suceava    22-22
Dunărea Călăraşi – HC Dobrogea Sud    35-29
CSM Făgăraş – CSM Bucureşti    23-28
Steaua – HC Vaslui    31-25
HC Odorhei – Poli Timişoara 0-10 şi Potaissa Turda – Poli Iaşi 10-0 (HC Odorhei şi Poli Iaşi s-au retras din campionat).