În primul meci al turneului play-out al Ligii Naţionale de handbal masculin, CSU Suceava a primit la mijlocul acestei săptămâni vizita grupării Pandurii Târgu Jiu. Jucătorii pregătiţi de Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu au făcu o a doua repriză excelentă şi s-au impus cu 26-21 (10-10).
Handbaliştii suceveni au început ezitant partida cu Pandurii Târgu Jiu, oaspeţii conducând după un sfert de oră cu 6-2. Diferenţa a fost făcută de evoluţia foarte bună a fostului echipier al grupării sucevene, acum în poarta gorjenilor, George Şelaru.
În a doua jumătate a primei reprize, apărarea suceveană în frunte cu portarul Spiridon a dat semne de revenire, Burlacu şi-a intrat „în mână” şi CSU Suceava a egalat la opt, pentru ca la pauză scorul înregistrat pe tabela de marcaj să fie egal, 10-10.
Tot sucevenii au fost mai inspiraţi în partea secundă când au preluat conducerea în faţa celor de la Pandurii Târgu Jiu cu 15-13. Deşi oaspeţii au reuşit să egaleze la 17, ei nu au mai avut forţă pe final de joc, sucevenii, susţinuţi puternic de publicul spectator, s-au impus pe final cu 26-21.
Victorie mare pentru CSU Suceava în disputa cu Pandurii Târgu Jiu şi speranţe îndreptăţite pentru elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu la salvarea de la retrogradare. În următoarea partidă din turneul play-out, CSU Suceava va evolua în data de 18 aprilie pe terenul formaţiei Steaua Bucureşti.
CSU Suceava: Spiridon, Marocico – Burlacu (8), Trifkovic (4), Gavrilovic (3), Davidovic (5), Târzioru (3), Eros, Preda (1), Bursuc (1), Popovic (1), Olariu, I.Tcaciuc, Petrea, Costea.
În celălalt joc din turneul play-out, Poli Timişoara – Steaua 27-22.