CSU Suceava şi-a trecut în cont a patra victorie în Liga Nationala de handbal masculin, dupa ce s-a impus, scor 27-25 (13-13), în faţa celor de la CSM Focşani, într-un meci disputat în Sala “Elisabeta Lipă” din Botoşani.

Susţinută din tribune de peste 500 de spectatori, echipa antrenată de Adi Chiruţ a început în forţă confruntarea cu vrâncenii, iar la finalul primelor zece minute de joc a pus o diferenţă de patru goluri pe tabela de marcaj, după ce Târzioru a punctat pentru scorul de 7-3. CSM Focşani a reacţionat prin golurile lui Năstăsie, care a egalat situaţia la 8-8, în minutul 21, şi cele două formaţii au mers umăr la umăr până la finalul primei reprize, încheiată la egalitate, 13-13.

În debutul părtii secunde, focşănenii s-au ţinut scai de universitari şi chiar au trecut la conducere în minutul 47, la 20-21. Baican, cel mai bun marcator al echipei sucevene, a egalat la 22-22, apoi a distanţat CSU-ul la 26-23, în minutul 55 şi tot pivotul gazdelor a închis tabela de marcaj la scorul de 27-25.

CSU Suceava: Şelaru, C. Tcaciuc – Baican (5 goluri), Puljizovic (4 goluri), Târzioru (3 goluri), Ciubotariu (3), Burlacu (2), Sipka (2), Petrea (2), Preda (2), Olariu (2), Polocoşer (1), Şoldanescu (1), C. Bursuc, I. Tcaciuc şi Mitrea.

HC Călăraşi – HC Vaslui      34-32

Din etapa a VIII-a a mai rămas de disputat meciul HC Adrian Petrea Reşiţa – Steaua.

11. HC Dunărea Călăraşi       8       3       0       5       208-221     9

12. HC „Adrian Petrea” Reşiţa       7       2       1       4       176-189     7

13. CSM Făgăraş          8       1       0       7       178-222     3

14. CSM Satu Mare     8       0       0       8       192-237     0