CSU Suceava a ratat şansa de a urca pe un loc de play-off în clasamentul Ligii Naţionale la handbal masculin, după ce a pierdut pe terenul celor de la CSM Focşani, cu scorul de 20-23, într-un meci contând pentru etapa a XXI-a.
Trupa antrenată de Adrian Chiruț a condus în două rânduri în debutul meciului, ultima oară în minutul 9, când Polocoşer a punctat pentru scorul de 4-5. Gazdele au replicat printr-o şarjă de cinci goluri consecutive, prin care au întors scorul la 9-5, pentru ca, în minutul 23, ex-universitarul Ţutu să majoreze şi mai mult diferenţa de pe tabela de marcaj, 13-8. Pe fondul unui joc haotic din partea handbaliştilor suceveni, care s-au întrecut în pase greşite, CSM Focşani a încheiat prima repriza cu un avantaj de patru reuşite, 14-10.

Universitarii au ieşit hotarâţi de la vestiare, au marcat de trei ori la rând în startul reprizei secunde şi s-au apropiat la scorul de 14-13. Cu golgheterul Miroiu în zi de graţie, extrema focşănenilor punctând de opt ori în disputa cu sucevenii, gazdele au refăcut ecartul de la pauză ân minutul 47, iar şase minute mai tarziu, Raţă, cu o bolta de pe semicerc, a tranşat practic soarta întâlnirii cu golul de 22-17. În ultimele şapte minute, deşi portarul Cristi Tcaciuc a mai primit un singur gol, universitarii nu au avut clarviziune pe faza de atac. CSM Focşani – CSU Suceava terminându-se 23-20.

CSU Suceava: Drăghici, C. Tcaciuc – Baican (3 goluri), Polocoşer (3 goluri), Târzioru (3 goluri), Mitrea (2 goluri), Sipka (2), Şoldănescu (2), Olariu (2), Burlacu (1), Petrea (1), Puljizovic (1), Preda, I. Tcaciuc, Costea şi Ciubotariu.