CSU Suceava nu a reușit să producă surpriza pe terenul echipei Pandurii Târgu Jiu, în meciul contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii Naționale de handbal masculin, fiind învinsă cu scorul de 29-26 (12-10).
În pofida diferenței de trei goluri arătată de tabela de marcaj la finele disputei, jocul a fost deosebit de echilibrat. Rezultatul final a fost decis în ultimul minut când la 27-26 în favoarea gazdelor, arbitri au fulierat împotriva sucevenilor pe atacul lor.
Pandurii Târgu Jiu a condus pe toată durata primei reprize, scorul înregistrat la pauză fiind 12-10 în favoarea gorjenilor. La reluare, CSU Suceava a revenit și în minutul 35 s-a apropiat la 15-14. În acest minut, antrenorul Petru Ghervan a fost eliminate pentru proteste. Elevii săi au ”strâns” rândurile și au marcat de 3 ori la rând. Gazdele au revenit la conducere după o serie bună, dar diferența pe tabela de marcaj a arătat doar un singur gol în favoarea lor până în ultimul minut. La 26-25 în favoarea gorjenilor arbitri au fluierat o infracțiune pe atacul sucevenilor și jocul s-a ”rupt”.
Din nou înfrângere nemeritată pentru CSU Suceava care va duce o luptă grea pentru salvarea de la retrogradare. Încă o dată, gruparea suceveană ”plătește tribut” lipsei de experiență. Cel mai bun marcator al formației CSU Suceava în partida cu Pandurii Tg.Jiu a fost Târzioru cu 8 goluri.
”Așa cum am spus și la finalul jocului, diferența de pe tabela de marcaj a fost una neconformă cu jocul din teren, scorul final trebuind în mod normal să fie egal. Nu am jucat rău, dar au fost câteva moment în joc în care am fost dezavantajați puțin.
În primul rând am fost privați de o eliminare definitivă pentru gazed la o acțiune a lui Gavrilovic, care s-a accientat serios și nu a mai putut continua meciul.  Apoi a venit faza din ultimul minut în care am fost opriți pe atacul nostru.
Gazdele au știut că nu se pot pune cu vigoarea noastră tinerească și au tras de timp pe tot parcursul partidei, încercând să rupă ritmul. Le-a reușit, lipsa noastră de experiență fiind din nou evident. S-a încheiat o luptă, dar nu și războiul. Am pierdut trei partied la diferențe mici pe final de joc și trebuie să vină și un succes pentru că merităm” a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.
În etapa a XXIV-a a Ligii Naționale de handbal masculin CSU Suceava va primi sâmbătă 28 martie de la ora 12.00 vizita echipei Steaua București.

Programul etapei a XXIII-a:
Pandurii Târgu Jiu – CSU Suceava    29-26
HC Vaslui – Dunărea Călăraşi    36-28
Steaua Bucureşti – CSM Bucureşti    19-33
Potaissa Turda – Minaur Baia Mare    29-29
HCM Constanţa – Ştiinţa Bacău    25-23
Dinamo Bucureşti – HC Odorhei se va disputa miercuri 25 martie.
Poli Timişoara stă în această rundă.

1. HC Odorhei    20    14    3    3    547-512    45
2. HCM Constanţa    21    13    3    5    605-557    42
3. Minaur Baia Mare    21    13    3    5    562-522    42
4. CSM Bucureşti        21    12    4    5    592-556    40
5. Dinamo Bucureşti    20    11    3    6    536-509    36
6. Dunărea Călăraşi    21    12    0    9    556-545    36
7. Ştiinţa Bacău    22    10    4    8    560-550    34
8. HC Vaslui    22    8    4    10    591-605    28
9. Potaissa Turda    22    8    3    11    596-615    27
10. Poli Timişoara    21    7    1    13    583-576    22
11. Steaua Bucureşti*    21    6    1    14    539-594    18