În runda a XVIII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, CSU Suceava a evoluat la sfârşitul săptămânii trecute pe terenul grupării Poli Iaşi. Partida avea o importanţă dublă pentru suceveni deoarece gruparea ieşeană este una din echipele cu care se vor întâlni în turneul play-out şi punctele din jocurile directe vor conta în clasament.

Aşa cum au anticipat de altfel, în prima repriză handbaliştii pregătiţi de Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei au întâmpinat o rezistenţă dârză din partea gazdelor. Neavând absolut nimic de pierdut, ieşenii s-au ţinut bine şi la pauză scorul în partida Poli Iaşi – CSU Suceava era egal, 16-16.

La reluare, bucovinenii au apăsat pedala de acceleraţie şi din minutul 39 au preluat iniţiativa şi avantajul pe care nu le-au mai lăsat până la final. La capătul celor 60 de minute de joc CSU Suceava s-a impus pe terenul celor de la Poli Iaşi cu 33-27. Din nou, cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Florin Ciubotariu cu 9 goluri. De menţionat şi jocul bun făcut de pivoţii Baican şi Şoldănescu, autori a şapte goluri.

CSU Suceava: Iulian Andrei, Bobeică, Duman – Ciubotariu (9), Tîrzioru (4), Sipka (3), Şoldănescu (4), Sandu Mihai (2), Baican (3), Burlacu (3), Petrea (3), Cotinghiu (1), Polocoşer (1), Costea, Olariu, I.Tcaciuc.

În etapa următoare, CSU Suceava va primi joi, 15 februarie, vizita echipei Dinamo Bucureşti.

Rezultate consemnate în etapa a XVIII-a a Ligii Naţionale:

Poli Iaşi – CSU Suceava 27-33
Poli Timişoara – CSM Bucureşti 26-29
Steaua – CSM Făgăraş 32-23
Dinamo – HC Dobrogea Sud 29-29
CSM Focşani – HC Vaslui 21-16
Din această rundă a mai rămas de jucat meciul Potaissa Turda – Dunărea Călăraşi.
HC Odorhei – Minaur Baia Mare 0-10, echipa harghiteană s-a retras din campionat.

8. Dunărea Călăraşi 17 8 3 6 435-442 27
9. Minaur Baia Mare 18 7 0 11 424-447 21
10. CSM Focşani 18 6 2 10 422-455 20
11. CSU Suceava 18 5 1 12 476-508 16
12. HC Vaslui 18 4 1 13 451-519 13
13. CSM Făgăraş 18 4 1 13 428-486 13
14. Poli Iaşi 18 1 2 15 486-573 5