În etapa cu numărul 17 a Ligii Naționale de handbal masculin, echipa de seniori a Universității Suceava a pierdut teren în lupta pentru menținerea în primul eșalon, după eșecul în fața celor de la HC Buzău, cu scorul de 23–24. Sucevenii au pierdut astfel șase puncte importante în sezonul regulat, în fața unei contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării. Miza punctelor și-a pus amprenta pe joc, unul ce a fost foarte echilibrat, dar și cu multe greșeli de ambele părți, mai ales cea a gazdelor. La pauză a fost 13–12 pentru Universitatea, după ce la 10–9, elevii lui Adi Chiruț au avut mai multe șanse consecutive de a se distanța, dar au ratat incredibil, mai ales în situație de unu la unu cu portarul advers. Oaspeții au început mai bine repriza secundă, dar jocul a fost la fel de echilibrat până în minutul 53, când Buzăul a profitat de mai multe greșeli ale sucevenilor și s-a distanțat la trei goluri, scor 24–21, când mai erau mai puțin de două minute. Până la final, Universitatea a mai marcat două goluri, dar partida s-a încheiat la un gol în favoarea Buzăului, care a trecut, în clasament, la un punct înaintea Sucevei.

În etapa a XVIII-a CSU Suceava va juca miercuri 13 februarie pe terenul formației Dunărea Călărași.

8. Dinamo București    16    9    3    4    470-422    30
9. Minaur Baia Mare    17    6    3    8    502-499    21
10. CSM Făgăraș    17    4    2    11    410-461    14
11. CSM Bacău    17    4    0    13    451-507    12
12. CS HC Buzău    17    4    0    13    414-472    12
13. CSU Suceava    17    3    2    12    399-465    11
14. Universitatea Cluj    17    0    0    17    426-601    0